Mısır yağından konjuge linoleik asit üretiminin optimizasyonu ve üre fraksiyonlama yöntemi ile zenginleştirilmesi
Optimization of production of conjugated linoleic acid from corn oil and enrichment by urea fractionation method
- Tez No: 293800
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK TÜTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, mısır yağından alkali izomerizasyon reaksiyonu ile gıda ve farmasötik amaçlar için uygun konjuge linoleik asit (KLA) elde edilmiş ve Tepki Yüzey Metodolojisi ile reaksiyon koşullarının optimizasyonu gerçekleştirilmiştir. Mısır yağı; doymuş yağ oranı düşük, linoleik asitçe zengin ve insan sağlığı üzerine pek çok olumlu etkileri olan bir bitkisel yağ çeşididir. KLA, gıda ürünlerinde kullanılan, vücudumuza fizyolojik yararlar sağlayan fonksiyonel bileşiklerden biridir. Özellikle ruminant hayvanlardan elde edilen ürünlerde bulunan KLA, bir omega-6 esansiyel yağ asidi olan linoleik asidin geometrik ve pozisyonel izomerlerinin ya da formlarının karışımını tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Yapılan çalışmalar sonucunda KLA'nın yağ yakıcı, immüniteyi artırıcı, antikanserojen, antidiyabetik ve vücut komposizyonunu pozitif etkileyici özellikleri ile sağlığa faydalı olduğu bildirilmiştir. Optimizasyon için Yüzey Merkezli Küp Deney Tasarımı kullanılarak, optimum reaksiyon koşulları reaksiyon sıcaklığı 143ºC, katalizör konsantrasyonu 4,85 M ve reaksiyon süresi 2 saat olarak belirlenmiştir. Bu koşullarda, %42,3 oranında KLA içeren izomerizasyon ürünü elde edilmiştir. Daha sonra, izomerizasyon ürünü üre fraksiyonlama yöntemi ile KLA'ca zenginleştirilmiştir. En fazla dönüşüm yağ asidi:üre oranının 1:2,25 ve üre:etanol oranının 1:7 oranında olduğu koşulda gerçekleşmiş, %62,5 KLA içeren ürün elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, conjugated linoleic acid (CLA) that is suitable for food and pharmaceutical purposes is produced from corn oil by alcali isomerization reaction and reaction conditions are optimized applying to Response Surface Methodology. Corn oil is a kind of vegetable oils which includes low saturated fat, high linoleic acid ratio and has many health benefits. CLA is one of the functional foodstuffs which effects the body positively. CLA, which has major sources of products from ruminant animals, refers to a general class of positional and geometric conjugated isomers of the omega-6 essential fatty acid, linoleic acid. CLA reduces body fat, enhances immunity, anticancer, antidiabetic and has positive effects on body composition. According to the Face Centered Cube Experimental Design for optimization, the optimum reaction conditions are found as reaction temperature of 143ºC, amount of catalyst of 4,85M and time of 2 hours. In these conditions, isomerization product including CLA of 42,3% is gained. Then, the isomerization product is enriched by urea fraction method. Optimal enrichment conditions were determined as urea:fatty acid ratio of 1:2,25 and ethanol:urea ratio of 1:7. The experiments in these conditions result in the product of 62,5% CLA content.