Çeşitli üretim parametrelerinin mısır ve fındık yağından üretilen biyodizellerin önemli yakıt özelliklerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effects of various production parameters on the some fuel properties of produced biodiesels from corn and hazelnut oils
- Tez No: 360806
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 364
Özet
Bu tez çalışması iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada, bölgesel ürün olarak sayılabilecek mısır ve fındık yağından, transesterifikasyon reaksiyonu ile üretilebilecek en düşük viskoziteye sahip biyodizellerin optimum üretim parametreleri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, transesterifikasyon reaksiyonuna etki eden parametreler sırasıyla katalizör oranı %0,25-1,50, reaksiyon sıcaklığı 40-70℃, reaksiyon süresi 30-120 dakika ve alkol/yağ mol oranı 3:1-12:1 aralıklarında değiştirilerek, bu parametrik değişimlerin üretilen biyodizellerin dinamik ve kinematik viskozitelerine etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise, her bir yağ ve katalizör türü için ayrı ayrı olmak üzere, en düşük viskoziteli biyodizeller ile teorik olarak en yüksek metil ester verimine sahip biyodizellerin, belirli hacimsel oranlarda (%0, 5, 10, 15 ve 20) ticari dizel yakıtı ile harmanlanmasıyla elde edilen karışımların farklı sıcaklıklardaki (10, 20, 30 ve 40℃) dinamik ve kinematik viskoziteleri ile yoğunlukları ölçülmüş; daha sonra en küçük kareler yöntemi ile viskozite ve yoğunlukların, sıcaklık ve karışımdaki biyodizel oranına göre değişimleri için bir- ve iki-boyutlu fonksiyonlar uyumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of two main parts. In the first part, determination of the optimum production parameters of the lowest viscosity biodiesels, which can be produced with transesterification reaction from corn and hazelnut oils which can be considered as regional products, were aimed. For this purpose, parameters, which influence the transesterification reaction, such as catalyst concentration, reaction temperature and time and alcohol/oil molar ratio were varied within the range of 0,25-1,50%, 40-70℃, 30-120 minutes, 3:1-12:1, respectively, and then the effects of these parametric changes on dynamic and kinematic viscosities of produced biodiesels were investigated. In the second part, the blends were prepared by mixing commercial diesel fuel with the biodiesels both having the lowest viscosities and theoretical maximum methyl ester yield for each oil and catalyst type at different volume ratios (0, 5, 10, 15 and 20%). Then, the dynamic and kinematic viscosities of these blends were measured at different temperatures (10, 20, 30 and 40℃). Also one- and two-dimensional functions were fitted to the measured values for variations of viscosities and densities of blends with respect to temperature and biodiesel fraction in the blends by using the least squares regression.