Evaluation of the design parameters in the settlement scale related to regional climatic data
Yerleşmeye ilişkin tasarım parametrelerinin yerel iklim verilerine göre değerlendirilmesi
- Tez No: 293824
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL KOÇLAR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Mimarlar olarak en önemli sorumluluklarımızdan biri, insanlar için yaşanabilir çevreler yaratırken, dünyamızı ve doğal kaynaklarımızı etkilediğimizin bilincinde olmak ve yapım işini bu anlamda, en doğru biçimde yönetmektir. Dolayısıyla yeryüzüne en az zarar verdiğimiz tasarım felsefesi üzerinde düşünmeli ve üretmeliyiz.Bu bağlamda, bu çalışmada enerji etkin yapım üzerine yoğunlaşılmış, enerji etkinlik prensipleri saptanarak, yerleşmeye yönelik kriterlerin enerji kullanımına etkileri araştırılmıştır.Çalışma 5 ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; çalışmanın amacı ve bu doğrultuda yapılan araştırma ve simülasyon çalışması açıklanmıştır.İkinci bölümde; enerji etkin bina tasarımı başlığı altında enerji etkin bina tasarım yöntemleri irdelenmiştir.Üçüncü bölümde; konutlarda enerji yükleri araştırılmıştır. Enerji kullanımı gerektiren konfor koşulları anlatılarak, enerji etkin tasarıma yönelme zorunluluğunun nedenleri sıralanmıştır.Dördüncü bölümde enerji etkin tasarım prensipleri detaylı olarak değerlendirilerek, bu prensiplerin enerji kullanımına etkileri aktarılmıştır.Beşinci bölümde; teorik kısımda anlatılan bulgular, Stuttgart-Almanya da bulunan, enerji etkin tasarlanmış mevcut bir yapılaşma bilgisayar ortamında modellenerek, enerji simülasyonları yapılması yöntemiyle, sayısal olarak araştırılmıştır. Bu araştırmalar Stuttgart ve İstanbul iklim verileri altında tekrarlanmış, böylelikle parametrelerin yerel ve tekil etkileri de gözlemlenmiştir.Altıncı bölümde; simülasyon sonuçları değerlendirilmiş ve yerleşme ölçeğinde enerji etkin bina tasarımına nasıl yaklaşılması gerektiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important responsibilities of architects is, to be aware of that affecting the world and natural sources while designing a built environment. To prevent energy and environmental problems, the objective of modern built environment design and construction is to provide a secure, healthy and comfortable environment, which at the same time addresses sensitive subjects such as energy conservation and impact on the natural environment.In this context, in this study, energy efficient construction is focused on, energy efficiency parameters have been determined and the impacts of criteria that is related to settlement have been searched.The study is consisting of 6 main chapters. In introduction chapter; the aim of the study, the research for the purpose and the example simulations are explained.In second chapter; energy efficient building design methods are explicated.In third chapter: energy demands in dwellings are searched. Comfort conditions that require energy usage are explained and the reasons that obligate to design energy efficient are determined.In forth chapter; energy efficient design parameters are evaluated in detail and effects of these parameters to the energy usage are conveyed.In fifth chapter; the data that are explained in theoretical chapters have been numerically searched by modeling an existing energy efficient designed settlement unit in Stuttgart ?Germany, with the method of energy simulation in computer. These simulations are repeated both under Stuttgart and İstanbul climatic data. In this way, the local and unique effects of parameters are observed.In sixth chapter; simulation results are evaluated and how to consider energy efficient building design related to settlement is defined.