Tekstil ve konfeksiyon sektörleri arasında etkin lojistik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla bir lojistik merkez yer seçimi ve tasarımı
In order to achieve effective logistics activities between textile and clothing sectors site selection and design of a logistics center
- Tez No: 293872
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA KALAOĞLU, YRD. DOÇ. DR. MURAT BASKAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 444
Özet
Türkiye coğrafyasının lojistik bakış açısıyla önemli üstünlükleri vardır. Ulaşım yolları üzerinde elverişli konuma sahip olması, özellikle Marmara Bölgesi'ni diğer bölgelerden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesidir. Türkiye'nin yıllık lojistik hareketlerinin %60'ı İstanbul'da gerçekleşmektedir. İstanbul'daki mevcut sanayi yapısında gerçekleştirilecek teknolojik yenilikler, lojistik sektörünün işlerliğine ve üretimle entegrasyon becerisine bağlı olarak küresel pazarda karşılığını bulabilecektir.İstanbul Türk Tekstil ve Konfeksiyon sektörü göz önüne alındığında önemli bir yere sahiptir. Özellikle konfeksiyon firmaları İstanbul ve çevresinde yoğunlaşmış durumdadır. İstanbul'da özellikle tekstil ve konfeksiyon sektörleri için, ihtiyaçlara hızlı cevap verebilecek organize olmuş lojistik servislerine ihtiyaç giderek artmasına karşılık yapılanma henüz gerçekleşememiştir. Türk ekonomisi içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olan konfeksiyon sektörünün küreselleşme sürecinde yeniden yapılandırılması ve yönlendirilmesi çerçevesinde üzerinde çalışılan konu ürünlerin hızlı ve efektif akışını sağlamak ve maliyetleri azaltmak amacıyla bir lojistik merkez tasarımı, konfeksiyon sektörüne yönelik bir lojistik merkez yer seçimini oluşturmaktır. Bu amaçla üç aşamalı uygulama çalışması yürütülmüştür.İlk aşamada, sektör stratejik olarak değerlendirilmiş, elde edilen veriler ışığında rekabet avantajı sağlamak ve müşterilere kalite, değer teslim etmek için lojistiğin en önemli bir şirket stratejisi olduğu sonucuna varılmıştır. Uygulamanın ikinci kısmında tekstil ve konfeksiyon sektörleri arasında etkin lojistik faaliyetlerin gerçekleştirilmesi amacıyla bir lojistik merkez ana tasarımı konulu çalışma yürütülerek konfeksiyon lojistik merkezde bulunması gereken tesis ve faaliyetler belirlenmeye çalışılmış ve yer seçimi ölçütleri elenmiştir. Üçüncü ve son aşamada, konfeksiyon lojistik merkez tesis ve faaliyetlerin belirlenmiş, lojistik merkez tasarımı yapılmış ve belirlenen üç aday yer için (Hadımköy, Tuzla ve Gümüşyaka) Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemi ile yer seçimi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar konfeksiyon ve lojistik sektörü açısından ayrı ayrı değerlendirilerek konfeksiyon ve lojistik sektör bakış açıları karşılaştırılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde Hadımköy konfeksiyon lojistik merkez kurulumu için en uygun yer seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey geography has important advantages of the logistics perspective. One of the most important feature that separates Marmara region from other regions is its favorabke position on transportation ways. 60% of Turkey's annual logistics movements are held in Istanbul. Technological innovation will be held in the existing industrial structure depending on the functional skills and the integration of production skills of the logistics sector will be able to find the money.Istanbul has an important place considering the Turkish Textile and Clothing Sector. Especially, clothing firms are concentrated around İstanbul. Although the need for the organized logistics services is growing to respond needs fast, structuring was not realized yet. Within the framework of restructuring and direction of the Turkish clothing industry that has a very important place in Turkish economy in the globalization process, the subject is to design and site selection of a logistics center for the clothing industry to ensure fast and efficient flow of products and reduce costs. For this purpose, a three-stage case study was carried out.In the first stage, the sector has been evaluated and in the light of data obtained it has been concluded that logistics is the most important strategy for a company to get competitive advantage and to provide quality and value to the customers. In the second stage, main design parameters of a logistics center to achieve effective logistics activities between textile and clothing sectors has been conducted. In this part, facilities and activities in a logistics center were tried to specify and site selection criteria was eliminated. In the third and final stage, logistics center facilities and activities were determined, logistics center was designed and site selection was made using AHP (Analitic Hierarchy Process) method for three candidate sites (Hadımköy, Tuzla and Gümüşyaka). The results have been evaluated seperately in terms of clothing and logistics sectors and their perspectives compared. As a result, Hadımköy was chosen the most appropriate place by the experts of clothing and logistics sectors.