Synthesis and characterization of nanoparticles for ethanol oxidation in direct ethanol fuel cell (DEFC)
Etanol ile çalışan yakıt pilleri için nano boyutta anot katalizörlerinin sentezi ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 293875
  2. Yazar: SEDEN BEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN KADIRGAN, PROF. DR. JEAN MİCHEL LÉGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Doğrudan etanol ile çalışan yakıt pillerinde kullanılmak üzere, etanol oksidasyonuna karşı yüksek elektrokimyasal aktiviteye sahip bir anot katalizörü geliştirmek üzere karbon (Vulcan XC72) destekli tek metalli Pt, iki metalli PtM(M=Sn, Ni, Co, Rh, Pd) ve üç metalli PtSnM(M=Ni, Co, Rh, Pd) katalizörler metal kolloidlerin birlikte indirgenmesiyle Bönnemann yöntemine göre sentezlenmiştir. Katalizörlerin yapısı ve aktivitesi arasındaki ilişkiyi çözümlemek için, X-Işını Kırınım (X-ray Diffraction, XRD), Geçirimli Elektron Mikroskop (Transmission Electron Microscopy, TEM), Enerji Dağılım Spektroskopi (Element Energy Dispersive Spectrometer, EDS), X-Işını Fotoelektron Spektroskopi (X-ray Photoelectron Spectroscopy, XPS) ve in-situ Fourier Dönüşümlü Infrared Spektroskopi (Fourier Transform Infrared Spectroscopy, FTIR) gibi çeşitli mikroskopik ve spektroskopik karakterizasyon teknikleri kullanılmıştır. Elektrokimyasal karakterizasyon için lineer taramalı voltametri yöntemi kullanılarak katalizörlerin etanole karşı başlangıç oksidasyon potansiyelleri, aktiviteleri ve akım yoğunlukları gözlenmiştir, ayrıca tek etanol yakıt hücresinde anot performans testleri yapılmıştır. Ni ya da Co metallerinin PtSn katalizörüne ilavesi sonucu, etanole karşı düşük oksidasyon potansiyelinde en iyi katalitik aktivite elde edilmiştir. Spektroskopik karakterizasyon sonuçlarına göre Ni ve Co metalleri katalizör yüzeyinde bulunan Pt'nin d bandındaki enerji düzeyini düşürerek Pt-CO bağının zayıflamasına yol açmaktadır. Diğer taraftan da katalizör yüzeyinde bulunan SnO2, adsorblanmış CO gibi ara ürünleri okside edebilmektedir. Üçlü PtSnNi ve PtSnCo katalizör sisteminde daha az soy metal içermesi maliyeti düşürürken doğrudan etanol ile çalışan yakıt pilindeki anot performans ölçümlerinde de daha yüksek performans elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Carbon supported (Vulcan XC72) monometallic Pt, bimetallic PtM(M=Sn, Co, Ni, Rh, Pd) and trimetallic PtSnM(M=Ni, Co, Rh, Pd) catalysts were synthesized by Bönnemann?s colloidal precursor coreduction method to develop an anode catalyst with high electrochemical activity in direct ethanol fuel cell applications. In order to evaluate the relationship between the catalyst structure and catalyst activity, various microscopic and spectroscopic characterization techniques were employed such as X-ray Diffraction (XRD), Transmission Electron Microscopy (TEM), Element Energy Dispersive Spectroscopy (EDS), X-ray Photoelectron Spectroscopy (XPS) and in-situ Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR). Electrochemical characterization of the catalysts regarding their onset potentials, activities and current densities towards ethanol oxidation were determined by linear sweep voltammetry. Furthermore, anode performance tests in a single ethanol fuel cell (DEFC) were also employed. The addition of a Ni or Co to PtSn catalyst showed the best catalytic activity for ethanol oxidation with low onset potential. Spectroscopic characterization results revealed that the presence of Ni and Co metals in the bulk composition lead to a lower energy levels of the Pt d states on the catalyst surface and weaken the Pt-CO bond. On the other hand, separate SnO2 phase can oxidize adsorbed CO-like intermediates. PtSnNi and PtSnCo ternary systems with less noble metal in the catalyst showed a higher anode performance in direct ethanol fuel cell operation.