I. ve II. Kanun analizlerinde kullanılmak üzere termodinamik bir veri tabanı ve kullanıcı programının geliştirilmesi
  1. Tez No: 29389
  2. Yazar: FUAT DOYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. SEMA BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, kimyasal proseslerin, termodinamiğin I. ve II. kanunu açısından incelenmesi için enerji ve ekser ji he saplarının yapılması amacıyla şimdilik sadece 02, Ha, Na, CO, COz, H=0 ve Cl-U gazlarına* ait hal fonksiyonlarıyla ilgili bilgileri içeren bir veri tabanı ve bu veri tabanını kullanan genel amaçlı bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Programı kullanarak hal fonksiyonu değişimi ve kimyasal denge hesapları yapmak mümkündür. Programın birinci kısmında, maddelere ait hal fonksiyonu hesabı için ısı kapasitesinin sıcaklığa bağlı fonksiyonu baz alınarak buradan entalpi, ent- ropi, Gibbs enerjisi ve dolayısıyla ekserji hesabı, % 2-4 hata ile yapılabilmektedir. Kimyasal denge hesabı kısmında ise denge komposizyonunu belirlemek için Gibbs enerjisinin minimizasyonu yöntemi se çilmiş, ortaya çıkan lineer olmayan diferansiyel denklemler Newton-Raphson metodu ile çözülmüş, elde edilen sonuçların gerçek değerlerle uyum sağladığı görülmüştür. * : Bölümümüzde hidrokarbon yakıtlarının yakılması ve kömür le ilgili çalışmalar yapıldığından dolayı bu maddelere öncelik verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, a data base which contains data related to state functions of gases, and a user program have been developed with the aim of studying chemical processes from the points of thermodynamics' first and second law. In order to perform energy and exergy calculations for gases ( 03, H2, N3, CO, C0=, H30, CH* to begin with), calculations of changes in state function and chemical equilibrium are possible by using this program. In the first section of the program, based on temperature dependent heat-capacity function, ent halpy, entropy, Gibbs energy and exergy calculations can be done by ± 2-4 % error. In the other section, in order to determine equilibrium compositions Gibbs-energy minimization method has been choosen and non-linear differential equations are solved via Newton-Raphson method. Results obtained are in agreement with the Thermochemical Tables.