Tedarik zinciri yönetiminde scor modeli, tedarik süreci performans değerlendirmesi ve Scorcard uygulaması
Scor model in supply chain management, source performance evaluation process and application Scorcard
  1. Tez No: 293926
  2. Yazar: FATİH AĞAR
  3. Danışmanlar: DR. H. HALEFŞAN SÜMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Global dünyanın işletmeler üzerinde etkisi giderek artmaka ve buna bağlı olarakta pazarların daralması, müşterilerin satınaldığı hizmet veya üründeki beklentilerinin artmasına ve fiyatların tüketiciye yönünde değişmesi işletmeleri etkilemektedir. Bu sebeplede şirketler arası rekabet giderek artmakta ve işletmeler bu etkileri azaltmak ve faaliyetini sürdürebilmesi için; süreçlerinindeki verimsizlikleri ortadan kaldırmak, stratejik planlarını geliştirmek, maliyet, kalite, verimlilik ve müşteri memnuniyetini geliştirme ve iyileştirmesi gerekmektedir. Şirketlerin verimsizlikleri ortadan kaldırıp faaliyetlerinde iyileştirme ve geliştirme sağlaması için tedarik zinciri yönetimi uygun bir yaklaşım olduğunu kabul etmişlerdir. Tedarik zinciri yönetim anlayışı oluşturulan zinciri bir bütün olarak görmekte ve bu zincirin toplam performansının tespit edilerek, iyileştirilmelerin hedeflemektedir. Bu sebeple şirketlerin tedarik zincirini sadace oluşturması yetmemektedir. Oluşturulan bu zincirin yönetilmesi ve sürekli olarak geliştirilmesi gerekmektedir.Tedarikçileri geliştirmek ve sürekli dinamik tutmakta şirketin satınalma grubunun önemli görevlerindendir. Şirket, belirlemiş olduğu stratejilere bağlı olarak tedarikçi seçme ve satınalma faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Satınalma süreci, şirketin ihtiyacının belirlenmesinin yanı sıra, bu malzemeyi en uygun fiyata, istenilen kalite ve termin süresinde temin edilmesini içermektedir.Satınalma grubu bu faaliyetlerinin yanı sıra, çalışılan tedarikçilerin performansının ölçümlenmesi ve sonuçlarının değerlendirilerek gerekli iyileştirilmelerin yapılmasını sağlanmalıdır. Bu sebeple şirketin satınalma grubunun tedarikçilerini değerlendirilmesi için kullanacağı performans değerleme sisteminin önemi büyüktür. Performans değerleme sistemini başarılı bir şekilde uygulaması ile, tedarikçilerin durumu sürekli olarak izlenebilmekte ve istenilen iyileştirmeler yapılabilmektedir.1996 yılında Tedarik Zinciri Konseyi (SCC), tedarik zinciri yönetimi için endüstriler arası standart olarak Tedarik Zinciri Referans Modelini (SCOR) geliştirdi. Tedarik zinciri süreçlerin tanımlanması, ölçülmesi ve sürekli olarak geliştirilmesi temeline dayanan SCOR modeli, tedarik zincirini bir bütün olarak dikkate alarak yöneticilere tedarik zinciri yönetimindeki karmasıklık ile baş etmesine ve stratejik düzeydeki kararları almasına olanak saglamaktadır.Bu çalışmada, Tedarik Zinciri Konseyi (SCC) tarafından oluşturulan, SCOR modeli incelenmesi gerçekleştirilmiştir. SCORcard uygulamasında ise beyaz eşya sektöründe Türkiye'de ve dünyada önemli pazar payına sahip Firma A incelenmiştir. Firma A'nın gerçekleştirmiş olduğu üretime bağlı olarak 12 farklı tedarikçiden sac tedarik etmektedir. En fazla sac tedariği gerçekleştirilen Tedarikçi-1'in, SCOR metrilkleri kullanılarak performansı ölçülmüş ve diğer 11 terdarikçi ile kıyasalanmıştır.
Özet (Çeviri)
Effects of globalization on the companies have been increased, because of this, the markets are diminished, expectations of customers on the product and service bought are increased and the price of service and product are moving with respect to desire and behavior of the customers. Therefore the competition between companies are sharpen and they are enforced to eliminate the inefficiencies on their processes, develop strategic plans, and control the price, quality to increase the customer satisfaction to survive in the market. To succeed the foregoing aims, the standalone action is the management of the supply chain system efficiently and in a smart way. Supply chain approach sees all the processes and entities that are required to produce service and product as whole and aims to improve the performance of the all chain instead of that of single facility or single action.Purchasing department of the companies is one of the most important teams that are responsible for the development of efficient supply chain systems. The team is responsible on the creation of new supplier relations and sustainability of the dynamic system during the service and product development process. It is known that any decrease on the purchasing price of service and product that are required to by companies, causes impactful increase on the profit of companies. Also because the dependability and profitability of companies are very dependent on the time of procurement, it can be said that, purchasing is located in the center of the supply chain management.Besides these, purchasing department should be also responsible for the evaluation and improvement of performance of suppliers. Therefore the metrics required for evaluation is very important. With establishment of successful evaluation processes, the suppliers can be controlled and the inefficiencies occurred during their tasks can be eliminated.In 1996, Supply Chain Council has developed a new standardized model, Supply Chain Operation Reference (SCOR) to harmonize the inter-industry relations on the issue of the supply chain management. The main aim of SCOR modeling is the definition, measurement, and improvement of supply chain processes, and to succeed these aims, it considers the supply chain system as a whole. By this way, taking strategic decisions during the management of supply chain systems becomes more error free and objective.In this study, the SCOR model is analyzed. For the application of the SCORcard, the firm A which is very established company on the white goods and home appliances is chosen as a case study. The firm A is bought metal plate from 12 different suppliers. By using the SCOR metrics the supplier which procures highest volume of metal plate, the remaining 11 suppliers are compared.