Kamusal alan ve alışveriş fonksiyonu etkileşiminin mekansal açıdan değerlendirilmesi
An evaluation of the interaction between public spaces and shopping as a function
- Tez No: 293931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA İNCEOĞLU, YRD. DOÇ. HAKKI YIRTICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, tarihten günümüze hem fiziksel mekân hem de anlam olarak değişim gösteren ?kamusal alan?, alışveriş fonksiyonu etkileşimi açısından incelenmiştir. Alışverişe ev sahipliği yapan kamusal alandaki değişimin, günümüz alışveriş merkezleri üzerindeki etkisi tartışılmıştır. Tez çalışmasını oluşturan sorunsal, kamusal alan ve alışveriş fonksiyonu etkileşiminin fiziksel mekâna nasıl yansıdığı ve yeni oluşturulan mekânların bir öncekine göre nasıl bir değişim gösterdiğidir. Bu kapsamda agora ve forumdan başlayarak güncel alışveriş merkezlerine dek uzanan süreçteki birçok öncü yapı seçilmiş ve belirlenen farklı ölçekteki kriterler ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the change of the meaning and also the physical space of ?public space? is examined in terms of its interaction with the ?shopping? function. The impact of the change for the shopping environment is investigated between a long period from the agora and forum until today?s shopping malls. The question for the study is how the public space and shopping function are being interacted to each other in what kind of a physical space, and also how the physical space differs from the previous one. In this regard, starting from the date the agora and the forum and reaching many of the leading shopping center buildings were selected and evaluated in different scales.