Kaynakla birleştirilmiş alüminyum (Al-5754) sac malzemesinin şekillenebilirliğinin incelenmesi
Formability of aluminum (Al-5754) tailor welded blanks
- Tez No: 293953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Araçlarda ağırlığı azaltmak ve buna bağlı olarak yakıt tüketiminde tasarruf etmek amacıyla aracı oluşturan sac levaların şekillenebilirliği üzerine incelemeler yapılmıştır. Öte yandan araç dayanımını zayıflatmadan en iyi sonucu almak için yapılan bu çalışmalarda kaynaklı sac levhaların kullanılma fikri doğmuştur. Kaynaklı sac levhaların en önemli özellikleri; farklı kalınlıktaki, aynı kalınlıktaki ya da farklı mekanik ve korozif özeliliklere sahip malzemelerin kaynak yöntemi ile bir araya getirilmesidir. Böylece şekillenecek parçanın tümüyle aynı malzeme olması yerine farklı özelliklerdeki malzemeler kullanılması ve parça üzerindeki gereksiz ağırlığın atılması hedeflenmektedir. Tez çalışmasında 1,5mm ve 2mm kalıklarındaki 5754-O alüminyum alaşımlı malzemeler ilave metal olmaksızın yapılan ergitme ile TİG kaynak yapılmıştır. Elde edilen kaynaklı malzemelerden gerekli test numuneleri kesilerek sertlik değerleri, çekme değerleri ve şekillenebilirlik diyagramları (FLD) elde edilmiştir. Deney aşamasında kaynak bölgesinin yeri ve şekillenme üzerindeki doğrultusu incelenmiştir. Sonuç olarak ilave metal kullanılmadan yapılan kaynak bölgesinin zayıf kaldığı ve normalde ince malzeme ile kalın malzeme arasında bir dayanım göstermesi ve şekillenme kriterinin ince malzeme olması gerekirken kaynak bölgesinin şekillenebilirlik kabiliyetinin oldukça zayıf olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In order to further reduce energy consumption, the automotive industry keeps a strong interest in the development of the light-weight components by using the concept of tailor-welded blanks (TWBs). However, the key problems in forming TWBs include the development of an accurate and reliable method to predict and evaluate the performance of the TWBs during sheet metal forming operation as well as to successfully achieve the maximum formability. The importance is that a TWB is composed of more than two materials with similar or different strengths or thicknesses joined together to form a single part before the forming operation. In this study, 5457-O aluminum alloy sheets with 1,5mm and 2mm thickness are used. These aluminum sheets are joined together with TIG weld method and welded blanks are cut into required specimen dimensions for hardness, tensile and formability tests. Also the weld locations and orientations on material are analysied. It is shown from many tests (hardness, tensile, FLD) that the weldment in aluminum TWB is weakest region so that the formability of the TWB critically depends on the mechanical properties of the weldment.