İstanbul'da bulunan alışveriş merkezlerinin gelişim?değişim süreçleri ve tasarım kriterlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative study of the change and development processes and the design criteria of the shopping malls in Istanbul
  1. Tez No: 293955
  2. Yazar: TUBA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİMİRA GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
İlk Alışveriş Merkezinin açılmasından bu yana 21 yıl geçmiş, Türkiye'de bu dönem içinde Alışveriş Merkezi yatırımları açısından çok büyük gelişmeler yaşanmış, Alışveriş Merkezi yatırımlarının sağladığı yüksek getiri fark edilmiş, buna bağlı olarak da yapılan yatırımların çoğu Alışveriş Merkezi projelerine kaymıştır. Günümüzde, sahip olduğu yüksek kazanç potansiyelinin, keşfedilmesi ile cazip bir yatırım aracı özelliği kazanan Alışveriş Merkezlerinin sayısı hızla artmış, bu hızlı artış, özellikle İstanbul'da, bazı bölgelerde yatırımların yoğunlaşmasına ve yakın konumlanmalarına neden olmuştur. Müşteri kaybeden Alışveriş Merkezleri kendi içlerinde ?sürdürülebilirlik - devamlılık? sorunu yaşamaya başlamışlardır. Bu durum Alışveriş Merkezlerinin değişimine ve sürdürülebilirlik sorununa karşı önlemler geliştirmelerine sebep olmuştur. Yapılan bu çalışma ile yaşanan hızlı değişim sürecinin; Alışveriş Merkezinin konumuna göre farklılıklar gösterdiğini ortaya koymak ve yaşanan sürdürülebilirlik sorunun önüne geçecek tasarım kriterlerini saptamak amaçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
It has been 21 years since the first mall was opened and ever since, it has been realized that malls provide a high income and thus most investments have been channeled into shopping mall projects. Recently the number of malls have increased rapidly and become a charming way of investment due to the fact that they have yielded handsome profits. This rapid increase in the number of malls has led to a concentration of investments and a close positioning of malls in specific parts of the city, especially in Istanbul. The proximately positioned malls in certain areas have started to influence one another negatively as they all address to people from the same social background. Consequently, empty and inanimate shopping malls without any shopping have emerged. This has led to developing preventions against the sustainability problem. Within this study, it is aimed to put forward the rapid change that differs according to the location of the mall and to determine the design criteria which are likely to resolve the sustainability problem.