Mevcut betonarme binaların deprem performanslarının belirlenmesinde doğrusal elastik yöntem ve artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemlerinin uygulanması ve karşılaştırılması
Comparative study of seismic performance of reinforced concrete buldings according to the linear elastic and the incremental equivalent seismic load method
- Tez No: 293974
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde var olan yönetmelikler kapsamında yapıların depremperformanslarının belirlenmesinde kullanılan doğrusal elastik ve doğrusal olmayanhesap yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yönteminin uygulanması vekarşılıklı olarak değerlendirilmesi yapılmıştır. Doğrusal elastik teoriyi esas alan hesapyöntemi ile yapıya etkiyen deprem etkisi elastik sınırda kalacak şekilde yapı içkuvvetlerinin artık kapasitelerine oranlarının kıyaslanması yoluyla değerlendirilmeleriamaçlanmaktadır. Doğrusal olmayan hesap yöntemlerinde ise, yapı sistemlerinindoğrusal elastik sınır ötesindeki davranışları da hesaba katılarak, yerdeğiştirme veşekildeğiştirmeye bağlı olarak performansları daha gerçekçi bir yaklaşımlabelirlenebilmektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, doğrusal elastik hesap analiziile belirlenen değerlerde doğrusal olmayan analize göre çok belirgin farklar görülmemişolup, performans değerlendirmesinde doğrusal elastik hesap yönteminin uygulayıcıyadaha pratik bir çözüm sunduğu görülmektedir. Daha gerçekçi bir yaklaşımlaperformans tespiti gerçekleştirilmek istendiğinde beklendiği gibi doğrusal olmayanhesap yönteminin seçilmesinin daha uygun olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the linear elastic and the icremental equivalent seismic load method fromthe nonlinear analysis methods are going to be followed in determining the seismicperformance of structures within the scope of existing Turkish design codes. In theanalysis method based on linear elastic theory, while the seismic effect that acts on thestructure to be assumed to remain in elastic limit and the determination of theperformance will be handled by comparing the structures internal forces with theresidual capacities. In nonlinear analysis methods, the performances due to thedisplacement and deformation can be determined in a more realistic approach while thebehavior of the structural system's beyond the elastic limit. According to the results, it?sseen that there hasn?t been any significant differences between the linear elastic analysisand the nonlinear analysis, while the linear elastic analysis method offers a morepractical solution to the practitioner in performance evaluation. It will be moreappropriate to choose the nonlinear analysis method in order to evaluate a morerealistic approach to the performance analysis, as expected.