Beton ve donatı dayanımının betonarme binaların deprem performansına olan etkileri
Effect of concrete compressive strength and steel yield strength on seismic performance of reinforced concrete buildings
- Tez No: 233642
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM DOĞANGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Deprem etkisi altında mevcut yapıların performanslarının DBYBHY 2007'e göre belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden biri de doğrusal elastik hesap yöntemleridir. Doğrusal elastik hesap yöntemleri ile elemanların hasar sınırlarının tanımında kesitlerin etki/kapasite oranları (r) olarak ifade edilen sayısal değerler ile tanımlanan eleman hasar sınırları kullanılmaktadır. Kesitlerin etki/kapasite oranlarının (r) tespitinde gerekli olan gerek kapasite momentlerinin gerekse kesme kuvveti ve basınç kapasitelerinin belirlenmesinde malzeme olarak beton ve donatının yapı yerindeki mevcut dayanımlarının baz alınması gerekmektedir. Bu çalışma mevcut beton ve donatı kalitesinin projede öngörülen dayanımlardan daha düşük olması durumunda betonarme yapının performansında meydana gelebilecek değişiklikleri incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, ülkemizde yaygın olarak kullanılan üç katlı betonarme binalara örnek bir yapı 2007 Türk Deprem Yönetmeliği' ne uygun olarak boyutlandırılmıştır. Bu binanın farklı beton dayanımları ve farklı donatı akma dayanımları için, 2007 Türk Deprem Yönetmeliği'nde tanımlanan doğrusal elastik hesap yöntemi ile deprem performansları belirlenmiştir.Farklı beton basınç dayanımları ve donatı akma dayanımlarına göre elde edilen analiz sonuçları ve kapasite değerlerine bağlı olarak bulunan etki/kapasite oranları (r) kolon ve kirişler için ayrı ayrı hesaplanmıştır. Bu analizlerden elde edilen sonuçlar karşılaştırılmalı olarak sunulmuştur.Çalışmadan çıkarılan sonuçlara göre kolon ve kirişlerde hesaplanan etki/kapasite oranları ve yapının global performansı beton ve donatı dayanımında meydana gelen azalmadan farklı oranlarda etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Linear elastic procedure is one of the performance assessments of the existing buildings methods under seismic loads according to DBYBHY 2007. The structural elements are separated as confinement or non-confinement, and then they are classified ductile or non-ductile. The demand-capacity ratios (r) are used to determine the hazard level of structural elements in linear elastic procedure. The concrete compressive strength and steel yield strength of the existing buildings on-site are required for determining either moment capacity or shear capacity and compressive strength of the structural elements which will be used to compute the demand-capacity ratios (r). In this scope, buildings to three stories representing the existing reinforced concrete buildings in Turkey are selected and designed in accordance with the national code regulations. This structural system of different concrete compressive strengths and steel yield strength are observed by means of linear theory. Resulting seismic performances of this system is evaluated through linear elastic procedure which is imposed by 2007 Turkish Earthquake Code.The lower strength of concrete and the lower strength of steel have been taken into account for analysis and determining capacity. Demand-capacity ratios for columns and beams related with different concrete and steel strength have computed separately. The numerical results obtained by these analyses are compared and offered.In this study, If Concrete compressive strength and steel yield strength on-site are under the design strength, the capacity of the structural elements in building having the values of different.