Mevcut betonarme bir binanın doğrusal ve doğrusal olmayan hesap yöntemleri ile deprem performansının belirlenmesi ve sonuçların değerlendirilmesi
Analysis of an existing reinforced concrete building with linear and non-linear methods to define seismic performance of the structure and comparing the result
- Tez No: 293975
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, son dönemde öne çıkan performans kavramından yola çıkılarak ülkemizde var olan yönetmelikler kapsamında yapıların deprem performanslarının belirlenmesinde kullanılan, doğrusal yöntem ve doğrusal olmayan hesap yöntemlerinden artımsal eşdeğer deprem yükü yöntemi ile mevcut sekiz katlı bir yapının sayısal analizi yapılmış ve her iki yöntem ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bina hakkında detaylı bilgi edinilmiş, gerekli yerlerde bilgisayar programlarından yararlanılarak yönetmeliklerde tarif edilen hesap adımları takip edilmiş ve sayısal değerlere ulaşılmıştır. Çıkarılan sonuçlar, yönetmelikte yer alan performans kriterlerine göre değerlendirilmiş ve bina performansı belirlenmiştir. Elde edilen bu iki performans seviyeleri karşılaştırılmış, uygulanan yöntemler için belirlenen performans seviyeleri, izlenilen hesap adımları ve malzemenin davranışına yaklaşımları göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmede, doğrusal yöntemin daha pratik, doğrusal olmayan yöntemin daha gerçekçi olmasının yanında her iki yöntemin de yakın değerler verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an existing eight story reinforced concrete structure has been analyzed by using linear elastic analysis method and incremental equivalent earthquake method from the nonlinear analysis methods which is one of the nonlinear methods which are mentioned in the Turkish design code, according to recently featured performance concept and the results are compared mutually. Detailed information about the building has been acquired, calculation steps that are mentioned in design codes have been followed by the help of analysis softwares where needed and the numerical results are obtained. The results were evaluated according to the performance criteria included in the design of the building code and the performance is determined. The results of the analyses has compared and in conclusion, although nonlinear method is more realistic and the linear method is more practical, the results almost matched up with each other by means of the evaluated performance levels, approaches of material behavior and calculation steps.