Mobil uygulama kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of mobile application usability
  1. Tez No: 293989
  2. Yazar: ÇİĞDEM NAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, mobil uygulamaların kullanılabilirlik ölçütlerinin mobil uygulama arayüz bileşenleri ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Kullanılabilirlik ölçütleri etkinlik ve memnuniyet kavramlarını içerirken; arayüz bileşenleri çerçevesinde ekran tasarımı, tuş yönetimi ve menü yapısı incelemeye dahil edilmiştir. Değerlendirme sonucunda bir mobil uygulamanın etkin kullanımını sağlamak için ekran tasarımının ve tuş yönetiminin diğer etkenler gözönüne alındığında daha büyük bir etkiye sahip olduğu, aynı şekilde bir mobil uygulama kullanımından duyulan memnuniyette tuş yönetimi ve menü yapısının diğer etkenlere nazaran daha önemli olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda kullanılabilir bir mobil uygulama geliştirmenin önemli noktaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study correlation between usability criteria and interface component of mobile application is evaluated. Usability criteria contain effectiveness and satisfaction whereas screen layout, key control and menu structure are analyzed in interface component context. At the result of evaluation, it is determined that effective usage of any mobile application is more correlated with screen layout and key control rather than other factors. Similarly, key control and menu structure have more influence than other any mobile application factors in terms of usage satisfaction. According to these results; important key points of developing an effective mobile application, are determined.