Mobil uygulamaların kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimi
Usability of mobile applications and user experience
- Tez No: 605656
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
90'lı yılların sonunda ilk mobil cihazların piyasaya sürülmesiyle patlama yaşanan“Mobil İnternet”artık yeni bir olgu olmaktan çıktı. Geçtiğimiz yirmi yıl boyunca mobil odağı ile gelişen teknoloji altyapısı ve iş modelleri, tüm dünyada mobil internet kullanıcılarının ve mobil cihazlarının sayısının gün geçtikçe artmasını sağladı. 2000'li yıllara geldiğimizde 3G teknolojisi ve uygulama dünyasının hayatımıza girmesi ile mobil internet kullanımı doruğa çıktı ve 2016 yılında ilk kez tüm dünyada mobil internet kullanımı, masa üstü internet kullanımını geçti. Bu gelişmenin önemli bir oyuncusu olan mobil uygulamalar, daha ziyade Google Play Store ve Apple App Store elektronik Pazar yerlerinde yer alarak kullanıcılarına ulaşmaktadır. 2019'un 3. Çeyreği itibari ile Google Play Store'da 2,47 Milyon ve Apple App Store'da 1,8 Milyon mobil uygulama bulunmakta ve markaların çok büyük bir bölümü yeni uygulamalar oluşturmaya sanal gerçeklik, yakın saha iletişimi ve zenginleştirilmiş gerçeklik gibi yeni teknolojilerden yararlanarak devam etmektedir. Yatırım yapılan bu uygulamaların, kullanıcıların telefonlarından silinmemesi ve kullanılması birçok marka için iş planlarının önemli bir gündemi haline geldi. Uygulamaların değer tekliflerinin ise artık sadece farklı bir fonksiyon veya yeni bir fikir olması dışında, kullanıcı etkileşimi açısından“kullanılabilir”olması boyutunun tüm bu sistem içerisinde her geçen gün giderek daha kritik hale geldiğini görüyoruz. Bu nedenle yapılan tez çalışması kapsamında kullanıcı isteklerini, diğer bir değişle kullanıcının sesini, ürün veya hizmetlere yansıtmada kullanılan yöntemlerden biri olan Kalite Fonksiyon Yayılımı (KFY)'na kullanılabilirlik boyutunu eklenmiş ve QFD yöntemi Kano Model yöntemiyle entegre edilmiştir. Bu amaçla mobil uygulamaların kullanılabilirliğine ilişkin literatürde yayımlanmış akademik çalışmalar incelenmiştir. Böylece çalışmada farklı sektörlerde, farklı işlevler için kullanılan uygulamaların kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi kapsamında referans alınacak kriterlerin seçimine ve ağırlıklandırılmasına yönelik yeni bir yöntem önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
“The Mobile Internet”, which was boomed by the launch of the first mobile devices at the end of the 90s, is no longer a new phenomenon. Over the past two decades, mobile infrastructure and business models with mobile focus have increased the number of mobile Internet users and mobile devices all over the world. When we came to the 2000s, because of the 3G technology and the applications mobile internet usage has peaked, and in 2016 at the very first-time mobile internet usage has passed the desktop internet usage. When we consider mobile applications, which is an important player of this progress; As of Q3 2019, there are 2.47 Million in the Google Play Store and 1.8 Million mobile apps in the Apple App Store, and most brands develop new applications by using new technologies such as virtual reality, near field communication and augmented reality. The fact that these investments are not deleted from the phones and being used by many users has become an important agenda of business plans for many brands. It's obvious that the differentiative value proposals of the applications are no longer just a function or a new idea, but the usability of the whole system is becoming more and more critical. For this reason, the usability dimension was added to Quality Function Deployment (QFD), which is one of the methods used to reflect the user requests, in other words, the voice of the user to the products or services, and QFD method was integrated with the Kano Model method. For this purpose, published academic studies about the usability of mobile applications in the literature have been examined. Thus, in the study, a new method was proposed for the selection and weighting of the criteria to be taken within the scope of evaluating the usability of the applications used for different functions in different sectors and markets.