Bir işletmede makine etkinliğinin VZA (veri zarflama analizi) ile ölçümü ve toplam üretken bakım yönetiminde kullanımı
Measurement of the mechanical efficiency of DEA (Data Envelopment Analysis) in a company and use of total productive maintenance management
  1. Tez No: 293998
  2. Yazar: SERKAN PEHLEVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. BERSAM BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Globalleşmenin etkisi ile ürünler, servisler, sermaye, teknoloji ve bireyler dünya çapında daha serbest bir şekilde hareket etmeye başlamıştır. Bunun sonucu olarak da rakiplerine karşı avantaj kazanmak isteyen imalatçı firmalar kendilerini değişen şartlara adapte etmek ve performans kriterlerini sürekli değerlendirmek zorunda kalmaktadırlar. Bu çalışmadaki temel amaç, seçilen imalat birimindeki kalıp makinalarının verimliliğini VZA (Veri Zarflama Analizi) ile hesaplayıp, diğerlerine göre daha az etkin çıkan makinaların Toplam Üretken Bakım Yönetimi (TPM) ile daha etkin nasıl olabileceğini göstermektir.Analiz için Lindo programı kullanılmıştır. Etkin olan ve olmayan kalıp makinaları belirlenmiştir.Burada kullanılan Veri Zarflama Analizi (VZA), doğrusal programlamanın özel bir uygulama şekli olup, aynı amaç ve hedeflere sahip işletmelerin göreceli olarak verimliliğini ölçmede kullanılmaktadır. Bu tür uygulamalarda, var olunan sistem içinde yer alan, benzer birimlerle karşılaştırılarak göreceli etkinlikler belirlenebilmektedir.Yapılan hesap sonucu etkin olmayan kalıp makinaları için referans makinalar belirlenmiş ve diğer kalıp makinalarına göre göreceli olarak daha az etkin çıkan kalıp makinalarının Toplam Üretken Bakım yönetimi ile nasıl etkin hale getirilebileceği, TPM olgusunun nasıl firma bünyesinde uygulanabileceği tüm detaylarının anlatılması ile gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre doğru uygulanacak bir TPM ile imalattaki etkinlik kayıpları minimum seviyeleri getirilebileceği vurgulanmıştır.Toplam Üretken Bakım, şirketlerde üst yönetiminin tam desteğinin olması gereken bir sistemdir.Tüm çalışanların özellikle de operatör seviyesindeki çalışanların katılımı sağlanmalıdır. Oluşturulan iyileştirme gruplarının faaliyetlerinin gerçekleşmesiyle verimlilik arttırılarak yönetim sistemi oluşturulur. Toplam Verimli Bakım anlayışında, üretimde aktif olarak çalışan operatörlerin katılımıyla gerçekleşen otonom bakım faaliyetleri sistemin en önemli uygulamasıdır.
Özet (Çeviri)
Impact of globalization with the products, services, capital, technology, and individuals around the world began to move more freely. As a result, manufacturers who want to gain an advantage against their competitors and companies to adapt themselves to changing conditions to evaluate the performance criteria remain constant. The main purpose of this study, the efficiency of the chosen manufacturing unit mold machines DEA (Data Envelopment Analysis) to calculate, the machines less efficient than others Management Total Productive Maintenance (TPM) and may be more effective to show how.Lindo program was used for analysis. The active and inactive mold machines determined. Data envelopment analysis (DEA) is an application of linear programming that has been used to measure the relative efficiency of operating units with the same goals and objectives. In these applications, the performance of each institution or organization was measured relative to the performansce of all operating with in the same system. The account is inactive as a result of the reference machines for molding machines were determined. Molding machines, the less efficient relative to other molding machines with the management of Total Productive Maintenance is shown how to be brought activated. Explaining all the details of how the firm can be applied within the TPM concept are shown with. According to the results of a TPM applied to the minimum levels to be brought losses in manufacturing activity are emphasized.Total Productive Maintenance, the top management of companies should have the full support of a system. All employees should be provided in particular the participation of the operator-level employees. The realization of the activities of groups created to improve productivity by increasing the management system is created. Total Productive Maintenance concept, autonomous maintenance activities with the participation of operators who are active in production of the most important application of the system.