Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde özel hayat hakkı ve korunması
Right to private life and Its protection in European Convention on Human Rights
- Tez No: 294026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET HAMDİ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsan hakları çağı olarak bakabileceğimiz 21. yüzyılda gerek iç hukuk gerekse uluslararası hukuk düzeyinde özel hayat hakkı önem kazanmış ve söz konusu hak için koruma mekanizmaları geliştirilmeye çalışılmıştır. Özel hayat hakkı kişinin özel hayatını, konutunu ve haberleşmesini keyfi müdahalelere karşı korumakta, bireysel tercihlere ve seçilen hayat tarzına karışılmamasını, herkesin özel alanında bağımsız ve özgürce hareket etmesini güvence altına almaktadır.Özel hayat hakkı ve korunması ile ilgili olarak hazırlanmış olan bu çalışmanın amacı; söz konusu hakkın kapsamını ve uluslararası hukuk çerçevesinde ne şekilde korunduğunu tespit edebilmek, bu hakka yönelik ihlallerin hangi durumlarda ortaya çıktığını ve söz konusu ihlallerin ne şekilde asgari düzeye indirilebileceğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda çalışmada ilk olarak, insan hakları kavramı ele alınmış, tümdengelim metodu ile özel hayat kavramı, özel hayatın gizliliği, özel hayat hakkı ve korunmasının değerlendirilmesine geçilmiştir. Ardından Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 8. maddede düzenlenen özel hayat hakkı ve bu hakkın korunması Sözleşme bakımından incelenmiş, nelerin bu hakkın kapsamına dâhil olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin vermiş olduğu kararlar nazara alınarak irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In twenty-first century which is being called The Era of Human Rights, the right to private life has come into prominence for law of nations as well as national law and there has been struggle to advance protection mechanisms for right to private life. The right to private life and protecting the privacy of individual and family life, home and correspondence of individual against arbitrary interference is a kind of right which assures keeping individual choices and chosen ways of life away from interfering.About the right to private life and its protection, this study aims; to reveal the scope of this right, to determine in what way it is being protected in international human rights law, to explore in which circumstances the violations appear and to make it contestable how it can be possible to minimize these violations. In this study firstly, the human rights law and its basic concepts are appraised and afterwards definition of the private life and privacy is made so that the praxis of this subject matter can be transpired with the deductive method. Afterwards the right of the private life and the protection of personal life arranged in the article eight of the European Convention on Human Rights are to be analyzed based on the Convention and the conception of this right is to be tried to be investigated based upon the European Court of Human Rights decisions.