Baltacıoğlu'nda muhafazakar eğilimler
Conservative tendencies in Baltacıoğlu?s writting
  1. Tez No: 294027
  2. Yazar: HAKAN SAVAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Muhafazakâr teriminin ne olduğu tarihsel olarak bilinmemekle beraber, muhafazakâr ideolojinin siyasal bir terim olarak kullanılması Fransız Devrimi'ne rastlamaktadır. Fransız Devrimi'ne bir tepki olarak doğan siyasal muhafazakârlık günümüzde siyasal partiler tarafından oldukça etkin kullanılmaktadır. Genelde negatif bir ideoloji olarak düşünülen muhafazakârlık, ülkemizde de aynı anlamıyla belirginleşmiştir.Son iki yüzyıldır var olan siyasal muhafazakârlık ideolojisi 20. yüzyılın ortalarından sonra daha çok önem kazanmıştır. Bu ideolojinin değer kazanmasında şüphesiz ki Sovyetler Birliği'nin dağılması ve bunun yanısıra küreselleşmenin toplumları ve devletleri etkileyen fütursuz başkaldırısının olduğunu söylemek hiç de abartılı olmayacaktır.Çalışmada hem ülkemizde hem de dünyada çoğunlukla yanlış algılanagelen bu ideolojinin doğuşu, gelişimi ve izlediği süreçler, buna ek olarak da Türkiye'de tek parti dönemi dikkate alınarak, İsmayıl Hakkı BALTACIOĞLU'nun çıkarmış olduğu ?Yeni Adam? dergisindeki yazıları incelenmiş ve muhafazakâr ideoloji çerçevesinde değerlendirilip tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although the origin of the term `conservative? is not known historically, the first utterance of the term as a political ideology dates back to the French Revolution. Born as a reaction to the French Revolution, conservatism, today, is commonly used by the political parties. Generally regarded as a negative ideology, it has become popular with the same meaning in our country.Having been existed for the last two centuries, ideology of conservatism gained more importance after mid-twenties. In this developing process of the ideology, it would not be an exaggeration to state that it was because of the globalization in addition to the disintegration of the Soviet Union that caused daring insurrections of societies that affect the states deeply.In this study, the developing process of the conservationist ideology, which is generally misinterpreted not only in our country but also in the world, along with the writings of İsmail Hakkı BALTACIOĞLU, published in the journal ?Yeni Adam?, were investigated and analyzed in the frame of conservationist ideology during the period of one-party system in Turkey