Türk Hukukunda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı ve devletin pozitif yükümlülüğü
The secrecy and protection of private life in the Turkish Law and in European Convention on Human Rights and pozitive obligation
- Tez No: 240810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada, Türk hukukunda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde düzenlenen özel hayatın gizliliği hakkı ve bunun korunması ele alınmıştır. Bu inceleme yapılırken Birinci Bölümde özel hayat kavramı, hukuki niteliği ve devletle olan ilişkisi ile uluslararası metinlerde ve Türk hukukunda bu hakkın ilk defa ne zaman düzenlenmeye başlandığı, şuan yasal hak olarak dayanağını nereden aldığı, bu hakka haksız müdahale edenlerin uğrayacakları yaptırımların neler olduğu; bu kabilden 1982 Anayasası'nda ve 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu'nda özel hayatın gizliliği ve korunması ile ilgili olan hak ve yükümlülükler ayrıntılı şekilde açıklanmaya çalışılmıştır.İkinci Bölümde; Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 8. maddesinde düzenlenen özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı sözleşme bakımından incelenmiş, bu hakkın kapsamına nelerin dahil olduğu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin vermiş olduğu kararlar nazara alınarak irdelenmeye çalışılmıştır.İnsan hakları ve temel özgürlüklerin korunmasından söz edildiği zaman, uzun süre, devletin hep ?olumsuz?; yani, ?negatif? (el atmama, müdahale etmeme) yükümü düşünülmüştür ve bu tutum yeter görülmüştür. Bu klâsik ve yerleşik anlayış, ?korumayı? uluslararası hukuk alanına taşıyan ?Avrupa İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerin Korunması Sözleşmesi? ile köklü surette değişmiştir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Sözleşme'nin uygulamasında taraf devletlerin sadece negatif yükümlülüğünün değil, ayrıca devletlerin bireyin haklarını etkin kullanabilmesi için pozitif yükümlülüklerinin de olduğunu belirten kararlar vermiştir. Üçüncü ve son bölümde ise pozitif yükümlülük kavramı ele alınmıştır.Anahtar sözcükler; Özel hayat ve korunması, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8'inci maddesi, negatif ve pozitif yükümlülük, kişisel verilerin korunması.
Özet (Çeviri)
In this study, the right of secrecy of private life and protection of this right arranged in the Turkish Law and in European Convention on Human Rights are to be handled and the first time of the arrangement of this right in international texts and in the Turkish Law, as a legal right today, from which base it is obtained, which sanctions are put into practise for people who do an injustice to this right; the rights and the obligations of the secrecy and the protection of personal life are to be tried to be explained in details resembling in the Constitution of 1982 and in new Turkish Penal Code numbered 5237.In the second part, the right of the secrecy and the protection of personal life arranged in the 8.clause of European Convention on Human Rights are to be analyzed based on the Convention.As long as the protection of human rights and fundamental freedoms are concerned, it had been thought for a long time that the state always had a ?negative? (namely, avoiding from intervening in, stepping in) obligation and such attitude had been affirmed. This classic and dominant comprehension has been radically changed by means of ?Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms of European Union?, which moved ?protection? to the international law domain. European Court of Human Rights made some decisions to the effect that the states do not only have a negative obligation, but also positive obligations in implementing the Convention for ensuring the effective use of the rights of the individual. The thirth section is the last chapter, the consept of pozitive obligations are to be handled.Key words; Private life and protection, the European Human Rights Convention Article 8., negative and pozitive obligations, data protection.