Küreselleşme sürecinde istihdamın esnekleşmesi ve kısmi süreli istihdam
Flexibility of employment during globalization process and part-time employment
- Tez No: 294033
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KALÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
1980'lerin başında artan rekabet ve teknolojik gelişmeler dünyada sınırları ortadan kaldırmıştır. Küreselleşme olarak ifade edilen bu süreç toplumların yaşamlarında da büyük değişimler yaratmıştır. Çalışmada öncelikli olarak bu değişimler açıklanmış, bunların istihdam piyasalarında ortaya çıkardığı yeni çalışma şekilleri üzerinde durulmuştur. Esnek çalışma olarak isimlendirilen bu çalışma biçimleri arasında özellikle kısmi süreli çalışma bu çalışmanın üzerinde yoğunlaştığı çalışma biçimidir. Tam zamanlı çalışmadan farklı olarak günün belirli saatlerinde veya haftanın belirli günlerinde yapılan çalışma, kısmi süreli çalışma olarak isimlendirilmektedir ve toplam istihdam içerisinde sürekli artış göstermektedir. Bazen işveren bazen de çalışan arzusuyla ortaya çıkan bu çalışma şekli, uluslar arası kuruluşlar tarafından işsizlikle mücadele, dezavantajlı grupların istihdamı ve verimlilik gibi nedenlerle hükümetlere tavsiye edilen politikalardan birisidir. Özellikle kadın istihdamı içerisindeki önemi nedeniyle de sivil toplum örgütleri tarafından desteklenmekte bazen de eleştirilere uğramaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing competititon in the beginning of 80?s and technologic developments suppressed the borders in the world. The process called as globalization changed the way of people?s living. During this study first these changes are explained and then actions of these changes in the labor market are emphasized. Part-time working which is one of the work called as flexible work is the main focus of this study. Different from full-time working part-time working is performed in the half of the day or on determined days of the week and constantly rising in the total employment. The action which is demanded by the employer or employee is advised to governments by international foundations due to struggle with unemployment, employment of disadvantaged groups and efficiency. Especially, because of its importance in women employment it is both supported and sometimes criticized by non-governmental organizations.