Gençlerin markaya duyduğu güven ve memnuniyetin marka bağlılıgı üzerine etkileri KTÜ örneği
Effects of brand trust and brand loyalty of young people satisfaction KTÜ example
- Tez No: 294034
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tüketicilere, hakkında bilgi edindikleri malları denemek ve bunlar arasında tatminkâr bulduklarını yeniden satın almak, tatminkâr bulmadıklarını tekrar satın almaktan kaçınmak imkânı veren markalar, sanayileşme ile birlikte önem kazanmaya başlamış ve günümüzde dünya pazarlarında yaşanan globalleşme ile ürün çeşitliliğinin artması sonucu tüketici karar verme sürecindeki etkisinden dolayı önemini her geçen gün arttırmaktadır.Tüketicinin bir markayı tercih edip etmemesi birçok faktöre bağlıdır. Özellikle ele alınması gereken husus markanın tüketici tarafından bilinip bilinmediği ya da farkında olunup olunmadığıdır. Markanın imajı, markanın ünü, markadan duyulan memnuniyet, markaya duyulan güven ve birçok unsur tüketicilerin markaya olan bağlılıklarını etkileyen en önemli faktörlerdendir. Yapılan bu çalışma ile ?gençlerin markaya duyduğu güven ve memnuniyetin marka bağlılığı üzerine etkileri? incelenmek istenmiştir.Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde marka kavramı ele alınmış, markanın önemi, yararları ve unsurları ayrıntılı olarak anlatılmıştır. İkinci bölümde; markaya duyulan güven ve markadan duyulan memnuniyetin barka bağlılığı ile ilişkisine bakılmış ve marka bağlılığını etkileyen faktörler incelenmiştir. Üçüncü bölümde; marka bağlılığı, imajı, güveni, memnuniyeti gibi konularda literatürde yapılan araştırmalara yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise gençlere yönelik uygulanan anket çalışmasının sonuçlarına ait bilgiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The trademarks ,which enable the consumers to try the goods which consumers has information and enable consumers facility that they find something satisfying to buy or not to buy which is not satisfying ,has started to gain importance with industrialization, globalization in the the world market and the impact of the increasing product range on the consumers, day by day.The chose of the consumer depends on many factors. Especially the matter that should be taken in consideration is if the trademark is known or not known or if the consumer is aware of the trademark or not. The image and fame of the brand, consumer satisfaction, and customers? trust are the main factors that effecting customer loyality. By this study, the effects of the trust and the satisfaction of the youth on brand loyalty is investigated.The study consists of four parts. In the first part the term trademark is treated. The importance, benefits and the elements of trademarks are explained. In the second part the relation between the satisfaction, trust of trademark and brand loyalty, the factors which effects the brand loyalty are analysed. In the third part; the investigations of some terms such as brand loyalty, fame, trust and the satisfaction of the brand are studied. The last stage includes the results of the survey studies that are made with youth.