5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'nun sigorta sektörüne etkileri: Çankırı örneği
The ımpact of ınsurance act on the ınsurance sector: the case of Çankırı
- Tez No: 294085
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YAVAŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Çalışmanın amacı 14.06.2007 tarihinde yürürlüğe giren 5684 Sayılı Sigortacılık Kanunu'nun sektördeki etkilerinin değerlendirilmesini ortaya koymaktır. Söz konusu Kanun ile getirilen yeniliklerin sektörde ne ölçüde etkili olduğu, sektörün sorunlarına ne derecede çözüm bulabildiği, ihtiyaçlarına ne kadar cevap verebildiği ve Kanunun eksikliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada ayrıntılı bir literatür taramasıyla sigortanın tanımı, tarihi ve işlevleri araştırılarak bilgi verilmiştir. Ayrıca risk kavramı ve sigorta ile ilişkisi üzerinde durulmuş, sigorta kavramının unsurları da bazı Yargıtay kararları ile birlikte açıklanmaya çalışılmıştır. Kavramlar, kurum ve kuruluşlardan bahsedilirken eski ve yeni Türk Ticaret Kanunu'ndan karşılaştırmalı olarak faydalanılmıştır. Kanun öncesindeki sektörün var olan birçok sorunu ayrıntılı bir araştırma ile ortaya konulmuştur. Ayrıca bu sorunların Kanunun yürürlüğe girmesinden sonra da devam etmekte olduğu, kanun ile getirilen yeniliklerin istenen düzeyde etkili olmadığı anket çalışması ile uygulamalı olarak araştırılmıştır.Bu çalışmanın sigorta sektörüyle ilgilenen kişi ve kuruluşlara genel bilgi aktararak, sigorta şirketleri ve sektörün önemli aktörlerinden olan sigorta acenteleri ve diğer tüm sektör mensuplarının en yüksek düzeyde verimlilik sağlamalarına yardımcı olmak ve ileride sigorta sektörü ile ilgilenecek kimselere yol gösterici olmak temenni edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide an overall evaluation of the effects of Insurance Law, dated June 14, 2007, no 5684, over the sector. It aims both to evaluate the extent to which the novelties brought by this certain law have been influential, found solutions to the pre-existing problems, and served needs of the sector and to state its deficiencies. In this study, definition of insurance along with its history and function is presented through a detailed literature review. In addition, the concept of risk is analysed in relation to the concept of insurance and the elements of insurance are explained through several decisions of Supreme Court. Previous and the new Turkish trade act have been compared while explaining concepts, institutions and organisations. Many problems existing before the law was put into force have been detected as a result of a detailed analysis. Moreover, the fact that these pre-existing problems have continued to be influential and the novelties brought by this law have not been as effective as expected was observed practically with questionnaires.This study aims to inform people and organisations interested in the insurance sector, to help insurance companies, insurance agencies that are important actors of the sector, and all other staff of the sector to get the highest productivity, and to lead people who will be a part of the sector in the future.