Üniversite güvenliği ve yönetimi
Campus security and adminastration
- Tez No: 294096
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
Üniversitelerin tarihi 900 yıl öncesine dayanmaktadır. Genellikle, barış ve güvenin soluklandığı merkezler olarak kabul edilse de üniversiteler onları çevreleyen toplumun mikrokozmosları olmaktan kurtulamamaktadır. Diğer taraftan, suç ve düzensizlikler öğrenmenin karşıtı olarak görülmektedir. Günümüzde, kendine has yaşam biçimi ve hızlı şehirleşmenin getirdiği güvenlik sorunları da dikkate alındığında üniversite kampüslerinde güvenliğin sağlanması daha çok önem kazanmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde üniversitelerde yaşanan olaylar nedeniyle, öğrenimin kesintiye uğradığı, can ve mal kayıplarının yaşandığı kamuoyunca bilinmektedir. Bu nedenle, üniversitelerde hâlihazırda güvenliğin nasıl sağlandığı, üniversitelerin varoluş amacına uygun, akademik özgürlükleri ve özerkliği garanti altına alan, etkili bir üniversite güvenlik modelinin nasıl olabileceği araştırılmaya değer görülmüştür.Konuyla ilgili bir kamu üniversitesi olan Muğla Üniversitesinde, mülakat yöntemi ile araştırma yapılmış, mevcut güvenliğin yeterli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu Üniversitedeki problem sahalarının incelenmesi yanında, literatür araştırmasında yer alan konuların değerlendirilmesi ile, Türkiye'de üniversitelerinde uygulanabilecek güvenlik modeline ilişkin görüşlere yer verilmiştir. Ülkemizde, halen yaklaşık iki milyon kişi Yükseköğrenim kurumlarında öğrenim görmekte veya çalışmaktadır. Birçok ülkenin nüfusundan fazla olan bu sayı, üniversitelerde ayrı ve kendine özgü bir güvenlik modelinin uygulanması gerektiğine ilişkin ipuçları vermektedir. Üniversiteler yetiştirdikleri elit insan gücü nedeniyle ülkelerin geleceğidir. Ülkemizde, üniversite güvenliğinin yasal olarak ve profesyonel teşkilatlanma ile bir esasa kavuşturulması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The history of the universities goes all the way back to 900 years ago. Even though the universities are accepted as the centers of peace and security, they are considered as micro cosmos of the societies. On the other hand, crime and disorder is perceived as opposite of learning. As the unique life style and new urbanization?s security problems are taken into consideration, safety and security of the universities getting more importance in today?s world. In this context, it is a wide known fact that because of the incidents at the universities, education is interrupted and there seen loss of lives and goods. Within this regard, the idea of establishing a new and effective security model that guarantees academic liberties and self-administration was thought to be a good idea to be analyzed.In this regard, with method of interview, a survey was carried out at Mugla University, which is one of the public universities, and it was seen that existing security is not enough. Besides analyzing the problematic areas at the university, with evaluation of literature review, new thoughts on security model proposal that could be applied in Turkey?s public universities was made. More than two million people are attending or working at the universities in Turkey. This figure is more than most of the other countries? population, and it is giving some clues that there should be a separate and unique security model at the universities. Universities are considered as the future of the countries, because of the elite men power that were educated at the universities. As a conclusion, it is considered that campus security should be legislated professionally and legally in Turkey.