Üniversite kütüphanelerinde bilgi güvenliği yönetimi ve bir rehber önerisi
Information security management in university libraries and a guide proposal
  1. Tez No: 813823
  2. Yazar: ALİ KAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 444
Özet
Bilgi merkezleri arasında özgünlükleriyle öne çıkan üniversite kütüphaneleri, bünyelerindeki bilgi varlıklarında kurumsal ve kişisel birçok veri ve bilgiyi barındırmaktadır. Bu nedenle üniversite kütüphanelerinde bilgi varlıklarının güvenliği önemli bir konudur. Bu itibarla araştırmanın amacı, üniversite kütüphanelerinde bilgi güvenliği yönetimi konusunda mevcut durumu ve olası tehditleri incelemek, uygun önlemler ve politikalar önermek ve bu yönetimin iyileştirilmesi için çözüm önerileri sunmaktır. Araştırmada, nicel araştırma modeli olan tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye'de faaliyet gösteren üniversite kütüphanelerinde görev yapan personeldir. Amaçlı örnekleme yöntemi ile bu evren içerisinde belirlenen örnekleme anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan elde edilen verilere göre, Türkiye'de üniversite kütüphanelerinde teknolojik ve kurumsal bilgi güvenliği önlemlerinin çoğunun“iyi”düzeyde uygulandığına ilişkin katılımcı görüşlerinin yüksek oranlarda olduğu görülmüştür. Fakat bu önlemlerin“hiç uygulanmadığını”veya“kötü”ve“orta”düzeylerde uygulandığını belirten katılımcı görüşlerinin oranlarının da kayda değer düzeylerde olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, üniversite kütüphanelerinde daha etkili ve standart bir bilgi güvenliği yönetim sisteminin oluşturulmasına katkı sağlaması amacıyla çalışma sonunda bir“Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Rehberi”önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
University libraries, distinguished among information centers with their uniqueness, house a multitude of institutional and personal data and information within their information assets. Therefore, ensuring the security of information assets is a crucial issue in university libraries. In this regard, the aim of the research is to examine the current state and potential threats of information security management in university libraries, propose appropriate measures and policies, and provide solutions for improving this management. The research utilizes a quantitative research model called the scanning method. The population of the study consists of personnel working in university libraries operating in Turkey. Through purposive sampling, a survey was conducted on the determined sample within this population. According to the data obtained from the participants, it is observed that the majority of technological and institutional information security measures in university libraries in Turkey are perceived to be implemented at a“good”level by the participants. However, it was also determined that there were notable percentages of participants who indicated that these measures were“not implemented at all”or implemented at“poor”and“moderate”levels. Therefore, at the end of the study, a“Information Security Management System Guide”is proposed to contribute to the establishment of a more effective and standardized information security management system in university libraries.