Üniversite çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği yeterlilik algılarının incelenmesi: Çankırı Karatekin Üniversitesi örneği
Examination of occupational health and safety competence perceptions of university staff: The sample of Çankırı Karatekin University
  1. Tez No: 846038
  2. Yazar: MURAT HARMANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Education and Training, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çankırı Karatekin Üniversitesi çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) yeterlilik algılarını incelemeyi amaçlayan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma 289 üniversite çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri“Kişisel bilgi formu”ve“İş Sağlığı ve Güvenliği Yeterlilik Algısı Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde bilgisayar destekli istatistik paket programlarından yararlanılmıştır. Veriler normal dağılım gösterdiği için iki gruptan oluşan değişkenlerin karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, ikiden fazla gruptan oluşan değişkenlerin karşılaştırılmasında ise ANOVA analizi kullanılmıştır. ANOVA analizinin istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar verdiği durumlarda PostHoc analizi yapılmıştır. Üniversite çalışanlarının İSG yeterlilik algısı çalışanların yaşlarına, eğitim düzeylerine, mesleklerine, hizmet sürelerine, İSG kanunun içeriğini bilme, İSG eğitimi alma, iş kazasına tanık olma, İSG hak ve sorumluluklarını bilme durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Çalışanların cinsiyetleri ve iş kazası geçirme durumlarının ise İSG yeterlilik algıları üzerinde anlamlı bir farklılık meydana getirmemiştir. Araştırmada, üniversite çalışanlarının İSG algılarının ortanın üzerinde olduğu sonucuna varılmıştır. Bu sonuç doğrultusunda, çalışanların İSG farkındalığının artırılması için çeşitli eğitimler düzenlenmesi ve belirli aralıklarla bu eğitimlerin tekrarlanmasına yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the Occupational Health and Safety (OHS) competence perceptions of Çankırı Karatekin University employees, the survey model was used. The research was conducted with 289 university employees. The research data were collected through“Personal Information Form”and“Occupational Health and Safety Competence Perception Scale”. Computer-aided statistical package programs were used to analyze the data. Since the data were normally distributed, independent sample t test was used to compare variables consisting of two groups and ANOVA analysis was used to compare variables consisting of more than two groups. In cases where ANOVA analysis yielded statistically significant results, PostHoc analysis was performed. The OHS competence perception of university employees differed significantly according to their age, education level, occupation, length of service, knowing the content of OHS law, receiving OHS training, witnessing a work accident, and knowing OHS rights and responsibilities. On the other hand, the gender of the employees and their status of having a work accident did not create a significant difference on their OHS competence perceptions. The study concluded that the OHS perceptions of university employees are above average. In line with this result, suggestions were made to organize various trainings to increase the OHS awareness of employees and to repeat these trainings at certain intervals.