Yerleşim yerlerinde trafiğin yaşam kalitesine etkileri: Türkiye ve İngiltere karşılaştırması
The ımpacts of traffic on quality of life ın residential environments,a comparison between Turkey and UK
- Tez No: 294111
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Traffic, Transportation, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ulaşım Güvenliği ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaşam kalitesini; fiziksel, ruhsal, duygusal, sosyal, ekonomik ve kültürel bakımdan nesnel ve öznel ölçütler doğrultusunda, maddi ve manevi olarak yaşamdan duyulan tatmin düzeyi olarak tanımlayabilmek mümkündür. Trafiğin yaşam kalitesine olumlu ve olumsuz yönde birçok etkisi vardır. Mal ve hizmetlere, sosyal olanaklara, iş, eğitim, kültür, eğlence olanaklarına erişimi sağlaması; yaşam kalitesine yaptığı olumlu katkılardan bazılarıdır. Bununla birlikte, yerleşim yerlerinde trafik yoğunluğunun; insan ilişkilerini ve açık hava faaliyetlerini azaltması, park yeri sıkıntısına neden olması, hava kalitesini ve trafik güvenliğini olumsuz etkilemesi, çocukların büyümesi sürecine olumsuz etkileri, çocukların oyun alanlarına erişim zorluğuna neden olması, sıkıntı ve strese neden olması, gürültü ve hava kirliliğine yol açması, yayalarda tedirginliğe ve güvensizliğe yol açması, uyku kalitesini ve ruh halini olumsuz etkilemesi, solunum yolu rahatsızlıklarına yol açması gibi yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen yönleri de mevcuttur. Bu çalışmada gözlem, içerik inceleme yöntemleri kullanılarak, yerleşim yerlerinde trafiğin yaşam kalitesine etkileri incelenmekte, Türkiye ve İngiltere'deki uygulamalar karşılaştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It?s possible to define the quality of life as the level of satisfaction materially and spiritually from life in accordance with objective and subjective criterias in physical, mental, emotional, social, ecenomic and cultural respects. There are many positive and negative effects of traffic on quality of life. Providing access to goods and services, social amenities, employment, education, culture, entertainment facilities are some of positive contributions of traffic on quality of life. Nevertheless, there are some negative effects of traffic density in residential areas on quality of life, such as reducing human relatonships and outdoor activities, causing lack of parking place, negative effects on air quality and traffic safety, negative effects during the growth of children, causing the difficulty for children access to play areas, causing of distress and depression, causing noise and air pollution, leading unease and distrust on pedestrians, adversely affects on mood and quality of sleep and causing respiratory diseases. The practises in Turkey and the UK in terms of the effects of traffic on quality of life were compared by using observation and content analysis methods.