Güvenik istihbarat teşkilatı modelinde Türkiye ABD karşılaştırması
A comparision of the models of security intelligence organizations in Turkey and the USA
  1. Tez No: 294110
  2. Yazar: ABDULKADİR CEYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı ABD ve Türkiye'de bulunan güvenlik istihbaratı modellerini karşılaştırmaktır. Çalışmada öncelikle istihbarat ve güvenlik kavramlarına açıklık getirilmiş, ayrıca ulusal güvenliği sağlayabilmek için istihbaratın önemi vurgulanmıştır.Yapılan çalışmadan Türkiye'de bulunan güvenlik istihbarat teşkilatlarının yetki, görev, sorumluluk alanları, organizasyon yapılanmaları, çalışma metodları, bu teşkilatların koordinasyonu ve denetimi ilkelerinin düzenlendiği hukuki düzenlemelerde büyük oranda gri alanların bulunduğu, hatta bazı hususların renksiz kaldığı anlaşılmıştır.Çalışmanın sonucunda, Türkiye için güvenlik istihbaratı alanında tespit edilen eksiklikler ile ilgili çözüm önerileri sunulmuştur. Bunu yaparken demokratik hukuk devletinin gereği olarak istihbarat faaliyetlerinin temel hak ve özgürlüklere zarar vermeyecek şekilde yürütülmesi gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to compare the security intelligence models in the USA and Turkey. For this sake first, the concepts of' intelligence' and 'security' are explained in detail for clarification of the terms and the significance of intelligence for national security is emphasized.The findings show that there are serious grey areas in terms of duty, authority, jurisdiction, organizational structure, methods, coordination of and supervision for the security intelligence organizarions in Turkey.At the end of the study, in the light of the findings a new security intelligence model for Turkey interms of mission, vision, organizational structure and methods is provided. In the study it is especially stressed that intelligence activities must be conducted in a way that does not endanger the basic human rights and freedom as a necessity of the principle of democratic law state.