Implementing integrated mobility by optimizing bikeshare station locations; İstanbul Technical University, Ayazağa Campus
Bisiklet paylaşım istasyonu konumlarını optimize ederek entegre mobilitenin uygulanması; İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa Yerleşkesi
- Tez No: 865706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK DEMİREŞ ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Son yılarda, hava kirliliği ve küresel ısınma, özellikle sanayileşme ve araç kullanımı nedeniyle insan yaşamının en ciddi endişeleri arasında yer almaktadır. Bisiklet kullanımı, bireyin sağlığını artırması, ulaşım maliyetlerini azaltması gibi birçok avantaj sunması nedeniyle sürdürülebilir toplu taşımanın temel bir parçasıdır. Ayrıca, bisiklet kullanımı, trenler gibi diğer toplu taşıma türleriyle birleştirilebilir, böylece bireyler çeşitli seçeneklerden faydalanabilir. Yoğun yerlerde bireyler, trafikten kaçınmak ve daha hızlı seyahat etmek için araba kullanımı veya yürüyüş yerine bisiklet kullanmayı tercih eder (Cai ve diğ, 2019; Faghih-Imani ve diğ, 2017; Kaplan ve diğ, 2019; Tang ve diğ, 2012). Bisikletler, otomobillere kıyasla yol kapasitesinden daha iyi yararlanır (Wang ve diğ, 2008). Kamu Bisiklet Paylaşım Sistemleri (PBSS'ler), 1965 yılından bu yana Amsterdam'da bulunmaktadır. Kamu bisiklet paylaşım sistemlerinin kullanımını etkileyen birçok faktör vardır (Leister ve diğ, 2018). En kritik bileşenlerden biri, bisiklet istasyonlarına uygun erişimdir. Erişilebilirlik, bir kişinin hedefe erişmek için yürümesi gereken mesafe ile tanımlanır. Bulunabilirlik, bisiklet istasyonlarında bisiklet bulma şansı olarak tanımlanır. Araştırmalara göre, bisiklet kullanımının yaklaşık %80'i, seyahat başlangıç noktalarına 300 metre yakın tesislerden başlar (Kabra ve diğ, 2019). Genel olarak, bisikletçiler, metro durakları gibi kamu ulaşım noktalarına en fazla 300 metre yürünebilir aralıklar içinde erişebilir/çıkabilir (Ma, Ji, Yang, ve diğ, 2018a). BSS kullanımında etkili olan diğer faktörler arasında coğrafi faktörler (örneğin yükseklik), hava koşulları (sıcaklık, nem vb.), arazi kullanımı, nüfus yoğunluğu ve bölgedeki kamu ulaşımının dağılımı bulunur (Eren ve Uz, 2020a). Tezin vaka çalışması, İTÜ Ayazağa Kampüsüdür. Oxford Sözlüğü, bir kampüsü“Bir üniversite veya kolej alanı ve binaları”olarak tanımlar. Bir üniversite kampüsü, derslikler, kütüphane, konaklama tesisleri, yemek tesisleri, park yerleri, kültürel ve spor tesisleri içerir. Bu kavrama göre, üniversite kampüsleri, kendi planlarına, yönetim komitelerine ve sakin nüfuslarına sahip oldukları için küçük şehirlere benzer (Deveci ve diğ, 2022). Üniversite kampüslerindeki canlı akademik ve sosyal yaşam aktiviteleri sonucunda, gündüz boyunca tüm binalar arasında sık sık hareketlilik olur. 20. yüzyılın son yıllarında araç sahipliğinin artmasıyla (Dargay ve diğ, 2007), üniversite kampüsleri, park sorunları, arazi kullanımı sorunları ve yaya hareketliliği ile güvenlik endişeleri gibi bazı sorunlarla karşı karşıya kaldı. 21. yüzyılda sürdürülebilirlik ve sağlık konusunda kamuoyunun artan farkındalığı ile planlayıcılar ve akademisyenler, üniversite kampüslerinde aktif hareketliliği artırmayı planladı (Balsas, 2003; Deveci ve diğ, 2022; Shannon ve diğ, 2006). Ulaşım sistemimizde kamu bisiklet paylaşım programlarının öneminin anlaşılmasıyla bu çalışma, bisiklet paylaşım istasyonu yerlerini optimize ederek entegre ulaşımıxxii uygulamayı amaçlamaktadır ve vaka çalışması olarak İstanbul Teknik Üniversitesi, Ayazağa kampüsü seçilmiştir. Bu bağlamda, ilk aşama olarak, mevcut istasyonların mekansal dağılımını analiz etmek için bir CBS tabanlı yaklaşım kullanılmıştır. Optimum bisiklet paylaşımı konumları, Ayazağa kampüsü içindeki aktif ulaşımı iyileştirerek öğrenciler için daha iyi erişilebilirlik yaratabilir. Bu tez, kampüs içinde UI Green Metrics hedeflerini hedefleyen bir bisiklet paylaşım sistemi uygulanmasını önermektedir. Kampüste yeni bir bisiklet paylaşım sistemi uygulanarak öğrencilerin aktif yaşamını artırmak, enerji tüketimini azaltmak, araç kullanımını düşürmek ve öğrencilerin zihinsel ve fiziksel sağlığını iyileştirmek önerilmektedir. Bu doğrultuda, hedef pazar payı (TMS) ve Maksimum Kapsama ve Minimum Tesis (MCMF) içeren yer-seçim analizi, Ayazağa kampüsü içindeki öğrenci servis istasyonları, fakülteler ve sosyal tesislerle bisiklet paylaşım istasyonlarının erişilebilirliğini analiz etmek için dikkate alınmıştır. Yer-seçim modelleri, mevcut öğrenci servis istasyonları çevresindeki 200 metre erişilebilirlik analizi içinde en yüksek öğrenci sayısına erişilebilen potansiyel bisiklet rıhtımı yerlerini belirlemek için analiz edilmiştir. Optimizasyon analizinin ikinci bölümü olarak, beş farklı kesim değeri (100m, 150m, 200m, 250m ve 300m) ile optimize edilmiş bisiklet paylaşım istasyonu yerlerini bulmak için duyarlılık analizi yapılmıştır. Her senaryo, zirve talebi göz önünde bulundurmak için bir hafta içi analizi ve düşük talebi göz önünde bulundurmak için bir hafta sonu analizi içerir. Optimum bisiklet paylaşım istasyonu yerleri analiz edildikten sonra, çalışma bir entegrasyon analizi içerdi. Literatüre göre, entegrasyonun ana faktörleri erişilebilirlik, kullanıcıların bekleme süresi ve yolculuk güzergahıdır. Analizin ikinci bölümünde (entegrasyon), öncelikle, kampüs içindeki mevcut servis istasyonlarından nüfusun erişilebilirlik oranı analiz edilmiştir. Gözlemlere dayanarak, kullanıcıların servis istasyonlarını kullanma bekleme sürelerinin yüksek olduğu düşünülebilir. Öğrencilerin talep oranına dayanarak, daha fazla servis istasyonu ve servis sayısının planlanması gerektiği düşünülebilir. İkinci olarak, optimize edilmiş kamu bisiklet paylaşım istasyonu yerlerinin kampüs içindeki öğrenci servis istasyonlarıyla ve kampüs nüfus oranlarıyla entegrasyonu analiz edilmiştir. Sonuçlar, kampüs içindeki bisiklet istasyonu sayısının yetersiz olması nedeniyle sadece tüm kampüs alanının değil, aynı zamanda tüm kampüs nüfusunun da kapsanmadığını göstermektedir. Son entegrasyon analizinde, optimize edilmiş kamu bisiklet paylaşım istasyonu yerlerinin kampüs içindeki nüfus yoğunluğu noktalarına dayalı olarak ayrı ayrı tüm beş senaryo için analiz edilmiştir. Sonuçlar, tüm senaryoların farklı kesim değerleri ve optimize edilmiş bisiklet paylaşım istasyonu sayıları ile tüm nüfus yoğunluğu noktalarını kapsadığını göstermektedir. Her senaryonun kendi avantajları ve dezavantajları vardır, ancak tüm faktörler göz önünde bulundurulduğunda, 200m kesim senaryosu, hem hafta sonları hem de hafta içi için kampüs içinde en entegre optimize bisiklet paylaşım sistemini sağlar. Bu tez, şehir planlaması için önemli bir noktanın altını çizmektedir: Bisiklet paylaşım istasyonlarının iyi planlanmış yerleri, bisiklet kullanımını daha çekici bir seçenek haline getirebilir, bisiklet kullanımının arttığı şehirlerde trafiği ve kirliliği azaltabilir. İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Yerleşkesi'nde bisiklet paylaşım istasyonu yerleşimi için farklı kesim mesafelerinin incelenmesi, bisiklet istasyonlarına kolay erişimin bisiklet paylaşım istasyonu sayısını ve talep noktalarıyla ilişkisini ne kadar etkilediğini göstermektedir. Bu senaryolar arasında bisiklet kullanımını etkileyen tümxxiii kritik faktörler karşılaştırıldığında, sistem kullanımını artırmak için çevreyle daha iyi entegrasyona sahip en iyi bisiklet paylaşım senaryosu ortaya çıkar. Bu nedenle, bu tezin metodolojisi daha yeşil, daha az kalabalık şehirler yaratmak için bisiklet paylaşım sistemine ihtiyaç duyulan her yerde uygulanabilir. Bisiklet paylaşımını şehrin ulaşım sistemine entegre ederek kentsel hareketliliği ve yaşam kalitesini iyileştirmeye yönelik basit bir yöntem önermektedir.
Özet (Çeviri)
For the last couple of decades, air pollution and global warming have been the gravest concerns of human life, mainly because of industrialization and vehicle usage. Biking is a fundamental part of sustainable public transportation because it offers many advantages, such as enhancing an individual's health, decreasing commuting costs, etc. Cycling may also be combined with other types of public transit, such as trains, allowing individuals to take advantage of a variety of options. Individuals prefer biking over driving or walking in crowded places since it allows them to avoid traffic and travel faster (Cai et al., 2019; Faghih-Imani et al., 2017; Kaplan et al., 2019; Tang et al., 2012). Bicycles also make better use of road capacity than automobiles (Wang et al., 2008). Public Bicycle-Share Systems (PBSSs) have been around since 1965 in Amsterdam. Many factors affect the use of public bike-share systems (Leister et al., 2018). One of the most critical components is proper access to bike stations. Accessibility is defined by the distance that a person has to walk to access to the destination. Availability is described as chances of finding a bike in bike stations. According to research, approximately 80% of bicycle usage starts from facilities around 300 meters of the travel origins (Kabra et al., 2019). Broadly speaking, cyclists can access/exit public transportation nodes such as metro stops at most within 300-meter walkable intervals (Ma, Ji, Yang, et al., 2018a). Other influential factors in the use of BSSs are geographical factors (such as elevation), weather conditions (like temperature, and humidity, i.e.), land use, population density, and the distribution of public transportation in the region (Eren & Uz, 2020). The case study for the thesis is the ITU Ayazağa Campus. The Oxford Dictionary defines a campus as“The ground and buildings of a university or college”. A university campus includes lecture rooms, library, residential facilities, dining facilities, parking places, cultural and sport facilities. According to this concept, university campuses are similar to small cities in that they have their own plans, management committee, and resident populations (Deveci et al., 2022). As a result of vibrant academic and social life activities within the university campuses, there is frequent mobility between all buildings during the day. As car ownership increased in the last years of the 20th century (Dargay et al., 2007), university campuses faced some concerns such as parking problems, land-use issues, and pedestrian mobility besides safety concerns. With the increasing public awareness of sustainability and health in the 21st century, planners and scholars planned to enhance active mobility on university campuses (Balsas, 2003; Deveci et al., 2022; Shannon et al., 2006). With the understanding of the importance of public bike-share programs in our transportation system, this study aims to implement integrated transportation byxx optimizing bike-share station locations, and as a case study, Istanbul Technical University, Ayazağa campus was chosen. In this regard, as a first level, a GIS-based approach to analyze the spatial distribution of existing stations was used. The optimum bike share locations can improve active transportation inside the Ayazağa campus to create better accessibility for students. This thesis suggests implementing a bike-share system inside the campus targeting UI Green Metrics' goals. This thesis's opinion is that a new bike-share program should be implemented on campus, in my opinion, to encourage students to be more active, use less energy and fewer cars, and enhance their mental and physical health. Accordingly, the location-allocation containing Target Market Share (TMS) and Maximum Coverage and Minimum Facility (MCMF) are taken into account to analyze the accessibility of student shuttle stations, faculties, and social facilities with bikeshare stations within the Ayazağa campus. The Location-allocation models were analysed to specify the potential bicycle dock locations accessible to the highest number of students within a 200-meter accessibility analysis around existing student shuttle stations. As a second part of the optimization analysis, the sensitivity analysis was conducted to find the optimized bike share station locations with five different cutoffs (100m, 150m, 200m, 250m, and 300m). Each scenario consists of a weekday analysis to consider peak demand and a weekend analysis to consider low demand. After analyzing optimum bike share station locations, the study included an integration analysis. Based on the literature, the main factors of integration are accessibility, waiting time of the users, and path. In the second part of the analysis (integration), first, the accessibility rate of the population inside the campus from existing shuttle stations was analyzed. Based on the observation, the waiting time of users for using shuttle stations is high. I can consider that the number of shuttle stations and several more shuttles should be planned based on the demand ratio of students. Second, the integration of the optimized public bike-share station locations based on the student shuttle stations with population rates inside the campus were analyzed. The results show that due to the insufficient number of bike stations inside the campus, not only the whole campus area but also the whole campus population is not covered. In the final integration analysis, the integration of optimized public bike-share station locations based on populated demand points inside the campus was analyzed separately for all five scenarios. The results illustrate that all scenarios cover all populated points inside the campus with different cutoffs and optimized bike-share station numbers. Each scenario has its own pros and cons, but by considering all factors for all five scenarios, the 200m cutoff scenario provides the most integrated optimized bike share system inside the campus for both weekends and weekdays.