Türkiye'de internet yayıncılığında cezai ve kişilik hakları boyutuyla hukuki sorumluluk
The legal responsibility in terms of punitive and individual rights in Internet Publishing in Turkey
- Tez No: 294120
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki insanlar bilgisayar yanında internetin cep telefonlarına girmesi ile birlikte sadece iş yerlerinde ve evlerinde değil, tatilde veya yolculuk yaparken dahi eğlenceden eğitime, alış verişten tapu, nüfus, vergi gibi bürokratik işlemlere kadar her işlemi internetten kolayca yapabilmektedir.Bilişim teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte erişim sağlayıcı, içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı gibi birtakım yeni kavramlar da şekillenmeye başlamıştır. İnternet ortamındaki suç içerikli yayınlardan kimin ne şekilde sorumlu olması gerektiği yönündeki tartışmalar internet aktörlerinin ceza sorumluluklarının düzenlenmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Türkiye'de ise 5237 sayılı TCK'da yer alan bilişim alanındaki suçlar dışında internet hukuku konusunda ülkemizde yapılmış en önemli düzenleme 5651 sayılı ?İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun? dur.İnternet yoluyla kişilik hakkının ihlali ve korunması da, hukukun en önemli sorunlarından birini teşkil etmektedir. Zira internet yoluyla kişilik hakkı ihlalleri ve ihlallere karşı açılan davalar her geçen gün artmaktadır. 5651 sayılı kanun ise kişilik hakkının korunmasını sağlamakta yetersiz kalmaktadır. Ancak Medenî Kanun ve Borçlar Kanunu'nun kişilik hakkı ihlâllerinde uygulanması öngörülen genel hükümleri ile internette de koruma sağlanması mümkündür.
Özet (Çeviri)
Internet has become the inevitable part of our life upon the improvement of technology. Together with the internet?s being used on the mobile phones besides the computers, people can do all of their works from entertainment to education, from shopping to some bureaucratic procedures such as deed, identity and tax not only at work but also in their houses, on holiday or even while travelling.Together with the improvement of the informatics technology, some new terms such as service provider, content provider and location provider have started to take form. The discussions on who and to what extend should be responsible for the broadcasts that have crime content displays the necessity of the regulation of the punishment responsibilities of the internet actors. However in Turkey, the most important regulation on the internet law apart from the crimes in the field of informatics that takes place in Turkish Criminal Code numbered 5237 is the law numbered 5651 which is about ?The regulation of the Broadcasts on the Internet and the Struggle Against the Crimes Committed Using These Broadcasts?.One of the most important problems of the law is the violation of the individual right via internet and protecting it. Because the violations of the individual right and the lawsuits against these violations are increasing day by day. Moreover, the law numbered 5651 is insufficient to provide the protection of the individual right. On the other hand, with their general provisions, it is possible to provide the protection on the internet with the application of The Civil Code and The Code of Obligations into the violations of the individual right.