Radyo, televizyon ve internet yayıncılığında çocukların ve gençlerin korunmasına yönelik düzenleme ve denetleme ilkeleri: Türkiye ve İngiltere örneğinde karşılaştırmalı bir inceleme
Principles of regulation and supervision for the protection of minors and youth in radio, television and internet broadcasting: The case of Turkey and the united kingdom as a comparative study
  1. Tez No: 753657
  2. Yazar: İBRAHİM USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Türkiye ve Birleşik Krallık'taki yetkili kurumların çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik düzenleme ve denetleme ilkelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu çerçevede söz konusu ilkelerin spesifik olarak değerlendirilmesi ile benzeşen ve ayrışan yönlerinin ortaya konması amaçlanmaktadır. Türkiye ve İngiltere özelinde, çocuk ve gençlerin radyo, televizyon ve internet yayınlarının etkilerinden korunmasına yönelik düzenleme ve denetleme ilkelerinin daha önce ele alınmamış olması çalışmanın özgün yönünü teşkil etmektedir. Nitel bir araştırma karakterindeki çalışmada doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini iki ülkenin de mevzuatının ortaklaştığı uluslararası sözleşmeler ile Türkiye ve İngiltere'deki mevzuat oluşturmaktadır. Verilerin analiz edilmesinde betimsel analiz yaklaşımı kullanılmış; analiz süreci, araştırma sorularının öncülüğünde tematik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Türkiye ve İngiltere'nin ortak uluslararası yönergeler çerçevesinde kısmi benzer uygulamalara sahip olmakla birlikte özgün yayın ilkeleri ve çalışma yöntemlerinin bulunduğu görülmektedir. İngiltere'de, çocuğun yüksek yararı ilkesinin, tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla beraber özel sektörün de ürün ve hizmetlerinin sunumunda göz önünde bulundurması beklenmektedir. Türkiye'de ise görsel-işitsel yayınların düzenlenmesi ve denetiminde yetkili kurum olan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun çeşitli kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir şekilde çocuk ve gençlerin zararlı yayınlardan korunması yönünde, geniş yelpazede bilinçlendirme girişimleri ortaya koyduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study is based on a comparative analysis of the regulation and supervision principles of the authorized institutions in Turkey and the United Kingdom for the protection of children and young people. In this framework, the study aims to evaluate specific principles and identify similarities and differences. The unique aspect of the study is that the regulation and supervision principles for the protection of children and young people from the effects of radio, television, and internet broadcasts in Turkey and the United Kingdom have not been discussed before. The document analysis method was used in a qualitative research study. The universe of the research involves international agreements in which the legislation of both countries is common and the legislation in Turkey and the UK. Descriptive analysis approach was used in the analysis of the data; the analysis process was conducted thematically under the research questions. In this context, it is observed that although Turkey and the UK have partially similar practices within the framework of common international guidelines, they have unique broadcasting principles and working methods. In the United Kingdom, the principle of the best interests of the child is expected to be considered in the presentation of products and services of the private sector as well as all public institutions and organizations. In Turkey, it can be stated that the Radio and Television Supreme Council, the regulatory body for the regulation and supervision of audio-visual broadcasts, put forward a wide range of awareness-raising initiatives to protect children and youth from harmful content in coordination with various public institutions and non-governmental organizations.