Telekomünikasyon yoluyla yapılan iletişimin istihbarat amaçlı denetlenmesi ve özel hayata etkileri
Monitoring telecommunication based communication for prevention and ıntelligence purposes and ıts affects on private life
  1. Tez No: 294125
  2. Yazar: SİBEL KARASİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN RUHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Suç örgütlerinin gerçekleştirdiği eylemler nedeni ile oluşan maddi ve manevi zararların büyüklüğü, daha suç işlenmeden bunların önlenebilmesinin önemini artırmıştır. Bunun gerçekleşmesi ise kaliteli istihbarat çalışmalarını dolayısıyla istihbarat kurumlarına verilen yetkileri gerektirir. Haberleşme özgürlüğüne doğrudan müdahale imkanı veren, telekomünikasyon yolu ile yapılan iletişimin suçların önlenmesi amacıyla denetlenmesi yetkisi istihbarat yöntemlerinin en önemlilerinden biridir.Biz çalışmamızda bu önleme tedbirini değerlendirdik. Öncelikle bu tedbirin alt yapısını oluşturan terimleri ve Türk Hukuk tarihindeki gelişim sürecini, daha sonra ise iç hukuktaki uygulamasını yani 23.07.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5397 sayılı kanunun detaylarını, bu kapsamda kanunun öngördüğü sistemin sağladığı güvenceleri ve/veya olması gereken yönlerini tespit edeceğiz. Bu çalışmanın diğer amacı ise iç hukuktaki düzenlemenin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarının oluşturduğu standartlar açısından karşıladığı ve karşılamadığı yönlerini belirleyebilmektir. Ayrıca Amerika, İngiltere gibi önleme amaçlı denetlemeyi uygulayan ülkelerin hukuki düzenlemeleri de çalışmamızda incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The great damage of the criminal activity made preventive measures more important. These preventive measures requires well organized intelligence and authority. Wire tapping, which provides direct intervention to the freedom of communication is one of the most important intelligence techniques.In this study we are going to analyse this preventive measure. With in the study we will first try to search the terms that build up it?s basics and its development process through Turkish Law History. Than we are going to look over its implementations to interrior law by checking the act number 5397 which was put into action in 23.07.2005. By doing this we will have the opportunity to see the assurance provided by that act and its imperfections. The other purpose of this masters thesis is that if the adjustments within the interrior judicial system goes along with the international standards and especially the decisions of European Court of Human Rights or not. This study will also focus on other countries that imply the same measure for instance USA and United Kingdom.