Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve öngördüğü denetim sistemi
The International Covenant on Civil and Political Rights and its monitoring system
- Tez No: 294124
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
20. yy'nin ikinci yarısına doğru dünyada barış ve güvenliğin sağlanması ile insanlık onurunun yüceltilmesi için insan haklarının evrensel olarak korunması gerektiği anlaşılmıştır. İnsan hak ve özgürlüklerinin evrensel olarak normatif korunmasını amaçlayan BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi (BM MSHS) BM tarafından taraf devletler için hukuken bağlayıcı bir belge olarak kabul edilmiştir. Bunun yanında Sözleşmeye taraf devletlerin Sözleşmeye uygun hareket edip etmediğini ve Sözleşmeyi uygulayıp uygulamadığını denetlemek için bir denetim organı olarak İnsan Hakları Komitesi kurulması öngörülmüştür.Çalışmamızın amacı, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesini ve Sözleşmenin yer verdiği hakların uygulanması bakımından sağladığı güvence sistemini incelemektir. Çalışma üç bölümden ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Çalışmamızın birinci bölümünde Sözleşme ve Ek Protokolleri, Sözleşmenin yapısı, içeriği, temel ilkeleri açıklanmaya çalışılacak ve Türkiye'nin Sözleşme ve Ek Protokollerine taraf olması konusunda genel bilgi verilmeye çalışılacaktır.İkinci bölümde Sözleşmede güvence altına alınan hak ve hürriyetler, doktrin ve İnsan Hakları Komitesi Genel Yorumları doğrultusunda somut olarak açıklanmaya çalışılacaktır.Üçüncü bölümde ise, Sözleşmenin ve 1. Ek Protokolünün öngördüğü denetim sistemi ve bu bağlamda İnsan Hakları Komitesinin görevleri ile bireylerin ve Sözleşmeye taraf devletlerin başvurabileceği usuller incelenecektir.Sonuç kısmında Sözleşmenin sağladığı güvence ve Komitenin denetim sisteminin etkililiği ile Sözleşmenin uluslararası insan hakları hukuku alanındaki yeri konusunda görüşlerimiz belirtilecektir.
Özet (Çeviri)
Towards second half of 20th Century that human rights need to be porotected as universal to ensure peace and security in the world and the inherent dignity needs to promoted realized. International Covenant On Civil And Political Rights (ICCPR) which aims to normative protection of fundamental rights as universal was adopted as legal binding enstrument for states parties to covenant by UN. Further under the Covenant, Human Rights Committee as monitoring body of covenant was established to monitor whether they implement it and act in conformity with it.The research?s purpose is ICCPR and its guarantee system in terms of the rights which is concluded in The Covenant. This research is composed of three chapter and conclusion.İn the first chapter, the Covenant annd its Protocols, structure, content and basic principles are to be analysed and about for Turkey to be party to the Covenant and its Protocols is to be tryed to give information.İn the second chapter, rights and freedoooms are to be tryed to explain, clarify perceptibly in the direction of Human Rights Committee and doctrine.İn the third chapter, the monitoring system which the covenant and first protocol adopted and in terms of that the Committee?s duties and the procedures the individuals can use are to be analysed.In the conclusion, guarantee The Covenant provide, the effectiveness of Committee?s monitoring system and our views about The Covenant?s status in the international law are to be revealed.