Amasya merkez ağzı
The dialect of Amasya centre
- Tez No: 294126
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DURSUN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 548
Özet
Yabancı Türkologların uzun süre rağbet ettiği ağız araştırmaları, 1940'lı yıllardan itibaren yerli araştırmacıların sahaya girmesiyle hız kazanmıştır. Derleme-inceleme niteliğindeki eserler çoğaldıkça Türkiye Türkçesi Ağızları çok önemsenen bir konuma gelmiştir. Bu çalışmalar sayesinde siyasî, tarihî, millî, etnik ve stratejik yönden büyük öneme sahip sonuçlar ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışmalar çok olsa da malzemenin zenginliğinden dolayı henüz birçok bölgede ağız araştırması yapılmamıştır. Ağız araştırması yapılmamış, derlenmeyi bekleyen sahalardan biri de Amasya'dır.Her yönüyle tarihe tanık olan ve daha önce çalışılmamış bir saha olan Amasya, özellikle dil verilerini ortaya koymak için tez sahası olarak belirlendi. Bu kapsamda Amasya il merkezine ait toplam seksen köye gidilmiş, sahada ağız özelliklerine sahip insanların ses kayıtları alınarak derleme çalışmaları yapılmıştır. Elde edilen kayıtlar çeviri yazı işaretleriyle deşifre edildikten sonra ses bilgisi incelemeleri yapılmıştır. Dolayısıyla yörenin ağız özellikleri ve dile sinmiş olan kelimelerde yaşamını sürdüren yöreye ait kültür unsurları da kayda geçirilmiştir.Türkiye'de ağız araştırmaları ile ilgilenen bilimciler her geçen gün artmakta ancak bunun aksine kaynak kişiler de her geçen gün azalmaktadır. ?Amasya Merkez Ağzı? adlı bu tez çalışmasındaki amaç; toplanılan malzemelerle tarihi, milli, siyasi, sosyolojik, ekonomik ve stratejik açıdan öneme sahip birçok sonuç ortaya çıkarmak ve Türk Dili'nin zenginliğini bir kez daha sergilemektir.
Özet (Çeviri)
The studies of dialect which is demanded by the foreign Turcologists for a long time has gained momentum since the introduction of local researchers in the field from the 1940s. Compile-examination of Turkey Turkish Dialects have been very important by the nature of the works has become increased. Thanks to these studies, the major importance of results came into the picture in terms of the political, historical, national, ethnic and strategic issues.. Although many studies in many regions have been made, due to so many material of to be studied, dialect searches at so many regions have not been performed. Dialect studies has not been done or one of waiting areas are to be compiled is Amasya.Every aspect of the witness history, and previously has not studied in a field of Amasya, language data, especially as the field was determined to put forth the thesis. In this context, a total of eighty villages belonging to the city center of Amasya was gone and after having been made of audio recordings of people who dialect features, compiling studies were done. After deciphering the records obtained from the translation text marks, sound knowledge examinations were made. Therefore, dialect features of the region and expressed in words that permeated the culture of the surviving elements of the region were also recorded.The scholars interested in the dialect research in Turkey are increasing day by day, to the contrary, resource persons, but also decreases with each passing day. The purpose of this thesis study named“Amasya Central Dialect”to reveal many results have importance in terms of historical, national, political, sociological, economic and strategic and reveal once again the richness of Turkish language.