Karadeniz bölgesinde misyonerlik faaliyetleri
The missionary activities in the Black Sea region
- Tez No: 294132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Rize Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Misyonerler Anadolu'da en parlak dönemlerini 19. yüzyılda yaşamışlardır. Osmanlının zayıf düştüğü bu dönemini çok iyi değerlendiren misyonerler, ülkede faaliyetlerini açtıkları okullar, kurdukları dernekler, destekleri kurum ve kuruluşlar sayesinde yoğun bir şekilde yürütmüştür. O dönemde etnik kimlikteki insanları hedef kitleleri arasında gören misyoner örgütler, milli mücadelenin kazanılmasıyla birlikte Anadolu'da bir duraklama dönemi yaşamış fakat 20. yüzyılın son çeyreğinde değişen dünya konjonktüründen faydalanarak ülkemizde tekrardan faaliyetlerini artırmışlardır.Misyonerlerin faaliyet alanlarından biri de Karadeniz Bölgesi'dir. Günümüzde misyonerler gerek bölgede aktif olarak bulunan Samsun ve Trabzon'daki Katolik ve Protestan kiliseleri aracılığı ile gerek bireysel gerek de yörede çeşitli adlar altında açılan Batı kaynaklı kurum ve kuruluşlar sayesinde faaliyetlerine devam etmektedirler. Ayrıca misyonerler, özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaşayan Rum, Ermeni, Laz, Hemşin, Gürcü vatandaşların etnik kimliklerine dönük tarihsel araştırmalar yapmakta, bu insanlara özlerinde üstün medeniyet olan Hristiyan oldukları fakat dedelerinin Müslümanlar tarafından asimilasyona tabi tutularak zorla Müslümanlaştırıldığı anlatılmaktadır. Samsun, Trabzon ve Rize yörelerinde yoğunlaşan bu faaliyetlerde misyonerler her türlü fırsatı değerlendirmekte, propaganda yapabilmek için turistik gezileri dahi kullanmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Missionaries in Anatolia lived their most brilliant periods in the 19th century. Missionaries took the advantage of this period which Ottoman Empire lost its strength. They intensively conducted their activities such as opening schools, establishing associations, supporting agencies and organizations in this period. Missionary organizations who accepted the people who have ethnic identities in the target group, lived a standstill period when Muslims won the national struggle in Anatolia. But in the last quarter of 20th century, by taking the advantage of changing world conjuncture, missionaries increased their activities in our country again.One of the missionaries? operating fields is ?the Black Sea Region?. Today, missionaries continue their activities by the agency of Catholic and Protestant churches in Samsun and Trabzon that are active and by the agency of western origin institutions and organizations established under various names in the region or individually. In addition, today missionaries do historical researches towards ethnic identities of Greek, Armenian, Laz, Hemsin, Georgian citizens who live especially in the Eastern Black Sea Region. They tell these people that they are actually Christians -the superior civilization- and also tell them that their grandfathers are assimilated and forced to become Muslims by Muslims. In these activities which are focused on the regions Samsun, Trabzon and Rize, missionaries seize every opportunity they have and they even use the touristic trips for making propaganda.