Muhammediye adlı manzum eserdeki hadislerin tahric ve değerlendirmesi
Tahric and assessment of the hadits's of the poetry book named Muhammediye
  1. Tez No: 294133
  2. Yazar: FATİH GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Toplumun dini bilincinin oluşumunda büyük rol üstlenen birçok eserin dini şuura katkılarının olmasının yanında eserlerde mevcut olan bir takım eksik ve yanlış bilgiler ilmi birtakım eleklerden geçirilmeden kabullenilirse halkın dini bilincine zarar verebilmektedir. Bu nedenle ilk devirlerden beri bazı eksiklik ve yanlışlıkları ortaya koymak için çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca böyle eserlerin tahric ve değerlendirmelerinin yapılması onlardan daha fazla istifade edebilmenin de yolunu açmaktadır.Fatih Sultan Mehmed Döneminden itibaren halkın dini şuuruna etki eden ve özellikle Peygamber Sevgisi'ni aşılayan Muhammediye üzerine yaptığımız tahric çalışmasının amacı da aynı şekilde rivayetlerin sıhhatinin ortaya konularak yanlışlıkların bertaraf edilmesi ve aynı zamanda halkın eserden daha çok faydalanabilmesidir.
Özet (Çeviri)
Despite most of the literary works on religion help to build the religious consciousness of the society, some incorrect and incomplete information in the works may harm the religious consciousness of the people if that information isn?t passed through a scientific sift. Because of this fact, various literary works have been done since the first ages to put forth some deficiencies and fallacies for consideration. Also, elimination (tahric) and evaluation of such works makes it easier to benefit from them.The purpose of our elimination (tahric) study on the Muhammediye that has affected people?s religious consciousness since the era of the Mehmet the Conqueror and has planted the love of the Prophet (s.a.v.) is to discard the fallacies through displaying the correctness of the romours and stories and at the same time, make people derive much more benefit from the work.