Bilimsel tefsir anlayışı ve Gazalî
Scientific tafsir understanding and Gazalî
  1. Tez No: 294134
  2. Yazar: MUSTAFA KURUKIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
?Bilimsel Tefsir Anlayışı Ve Gazalî? adlı bu çalışma giriş ve sonuç bölümü dışında iki ana bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, çalışmanın önemi, konusu, yöntemi ve kaynakları hakkında bilgi verilmiştir.Birinci bölümde, bilimsel tefsirin tarihi gelişimi ve tanımını ele alındı. Bilimsel tefsirin önemli savunucularına yer verilerek onların temel mantıklarına ve düşüncelerinin dayanaklarına değinildi. Yine bu bölümde, bilimsel tefsir düşüncesine karşı çıkanlar, onların temel mantıkları ve dayanakları işlenildi.İkinci bölümde, çalışmanın hedefi olan Gazalî'nin tefsir anlayışına geçmeden önce onun varlık, Kur'an, tefsir ve bilimsel tefsir anlayışına değinildi. Ayrıca bu bölümde bilimsel tefsir anlayışını savunanların temel mantığı ile Gazalî'nin tefsir anlayışının karşılaştırılmasını ele alındı.Sonuç kısmında ise, bu çalışmada elde edilen önemli noktaları okuyucuya net ve pratik bir bakış açısı sunabilecek bir tarzda vurgulandı.
Özet (Çeviri)
“Scientific Tafsir Understanding and Gazalî, ”the study's introduction and conclusion, except that consists of two main parts. In the Introduction, the importance of study, subject, method and sources of information are given.In the first section, we discussed the definition and historical development of the history of scientific exegesis. Also in this part, we discussed the important defenders of scientifict tafsir by addressing their basic underpinnings and thoughts. Moreover, in this part we discussed the people oppesed to scientific tafsir understanding and the causes of their ideas.In the second part of the study I?ve talked abaut understanding of scientific exegesis before starding to study abaut the goal of understanding the interpretation of his being Gazalî, Quran and tafsir. İn addition to this, we discussed the comparision of the concept of Gazalî?s interpretation and the basic logic of the supposers of scientific tafsir understanding.İn conclusion part, the reader predicted in a way, that can provide a clear and practical perspective