Zihin haritalama tekniğinin sosyal bilgiler dersinde öğrenci başarısı, tutumu ve kalıcılığına etkisi
The ımpact of mınd mappıng technıque ın socıal studıes course on students' success and attıtude and the permanence of knowledge
  1. Tez No: 294136
  2. Yazar: AYÇA KARTAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Rize Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada zihin haritalama tekniğinin İlköğretim 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin başarısı, Sosyal Bilgiler dersine olan tutumu ve kalıcılığına etkisini araştırmak, aynı zamanda öğrencilerin zihin haritalama tekniğine ilişkin olumlu ve olumsuz görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır.Çalışmada veri toplama araçları olarak öğrencilerin akademik başarılarının değişimini tespit etmek amacıyla geliştirilen ?Akademik Başarı Testi? ve Sosyal Bilgiler dersine yönelik tutumlarının değişimini tespit etmek amacıyla ?Sosyal Bilgiler Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Ayrıca uygulama sonunda, öğrencilerin zihin haritalarıyla işlenen derslere yönelik görüşleri alınmıştır.Yarı deneysel olarak yürütülen araştırma, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı ikinci döneminde Rize ili Ardeşen ilçesi Köprüköy İlköğretim Okulu 4. sınıflarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada deney grubu 4-A sınıfı (N=18), kontrol grubu ise 4-B sınıfı (N=14) olarak belirlenmiştir. Uygulama süresince her iki sınıfta da dersler araştırmacı tarafından yürütülmüştür. Deney grubunda araştırma için ders kitabından seçilen konuların öğretiminde, 5E modeli temel alınarak hazırlanan zihin haritaları ile desteklenmiş etkinlikler uygulanmıştır. Kontrol grubunda ise belirlenen konulara yönelik, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı ilköğretim 4. sınıf ders kitaplarında verilen etkinlikler uygulanmıştır.Araştırmada nicel verilerin analizi kısmında iki grup durumunda, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U test kullanılmıştır. Her grubun ön-test, son-test ve kalıcılık testleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla Friedman testi kullanılmış ve post-hoc test olarak Wilcoxon Signed Rank testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the impact of mind mapping technique on students' success in social studies course in the fourth grade of elementary school. Besides, In this study, it was intended to investigate the impact of the technique on attitude of students towards social studies lesson. In addition, in this study, it was tried to determine the negative and positive comments of students about mind mapping tecnique.In the study, academic achievement test and social studies attitude scale were used as data collection tools. Academic achievement test was developed to determine the exchange of academic achievements of the students. Social studies attitude scale was used in order to identify the exchange of students' attitudes towards social studies lesson. Also the end of the application, the opinions of the students were received about the lessons processed via mind mapping tecnique.The research, carried out as semi-experimental, was put into practice in the second term of 2010-2011 academic year for the fourth grade students of Köprüköy Primary School in Ardeşen, Rize. In the study, the class of 4-B (N=14) was determined as the control group while the class of 4-A (N=18) was determined as the experimental group. In the application process, the lessons were carried out by researchers in both of the classrooms. Activities supported by mind maps which were prepared according to the model of 5E were applied to the experimental group. The activities given in the course book of fourth grade of primary students in 2010-2011 academic year were applied to the control group.For the research, Mann Whitney U test was used in the Analysis of quantitative data (if the two groups) and in the comparision of the parameters between groups. Friedman test was used in order to determine whether there is a significant difference between pre test-final test and retention test of each group. Wilcoxon Signed Rank test was used as the post-hoc test.