8. sınıf Türkiye Cumhuriyeti inkılâp tarihi ve Atatürkçülük dersinde zihin haritası tekniğinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi
The effect of using the mind mapping technique in 8th grade history of revolution in Turkish Republic and Kemalism lesson on students' academic achievement and attutudes towards the lesson
  1. Tez No: 643162
  2. Yazar: SÜHEYLA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER TANGÜLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eğitimde doğru hedefe ulaşabilmek için birden fazla öğretim yöntemi ve tekniği kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin en önemlisi, son dönemlerde sıklıkla kullanılmaya başlanan ve önemi her geçen gün biraz daha artan“Zihin Haritaları”tekniğidir. Bu kapsamda yapılan çalışmanın amacı 8. Sınıf T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük dersinde zihin haritaları tekniği kullanımının öğrencilerin derse karşı tutumlarına ve akademik başarılarına etkisini belirleyebilmektir. Bu hedef doğrultusunda çalışmanın örneklemini Muğla ilinin Yatağan ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 2018-2019 eğitim öğretim yılında sekizinci sınıfa devam eden 68 öğrenci oluşturmakta olup bu öğrencilerden 34 öğrenci deney grubunu, 34 öğrenci ise kontrol grubunu meydana getirmektedir. Deney ve kontrol grupları kolay ulaşılabilirlik ilkesine göre öğrenci sayıları eşit olan sınıflardan ikisi deney grubu, ikisi kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubunda yer alan öğrencilerle“Millî Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!”ünitesi zihin haritaları tekniği kullanılarak işlenirken kontrol grubunda yer alan öğrenciler ile aynı ünite mevcut programın öngördüğü yöntem ve teknikler ile işlenmiştir. Çalışmada ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışmanın başlangıcında ilk olarak her iki gruba da tutum ölçeği ve başarı testi uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen başarı testi 25 sorudan oluşmaktadır. Başarı testinin ortalama güçlüğü .57, KR-20 güvenirlik kat sayısı ise .94 olarak belirlenmiştir. Beşli likert tipinde geliştirilen ve 23 maddeden oluşan tutum ölçeği sevgi, ilgi ve önem olmak üzere üç alt boyuttan oluşmaktadır. Deney grubunda yer alan öğrencilerle 7 hafta boyunca;“Millî Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm!”ünitesi zihin haritası tekniği kullanılarak işlenirken, kontrol grubunda yer alan öğrencilerle programa dayalı öğretim yöntem ve teknikleri kullanılarak işlenmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak başarı testi ve tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutu ön test-son test kontrol gruplu deneysel desene uygun olarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda elde edilen verilerin nicel boyutları SPSS 22.00 programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda zihin haritası tekniğinin kullanıldığı deney grubunun, programa dayalı öğretim yöntem ve teknikleri kullanılan kontrol grubuna göre daha başarılı oldukları görülmüştür. Elde edilen bulgular üzerinde doğru analiz yapabilmek amacıyla verilerin normal bir dağılım sergileyip-sergilemediğini kontrol etmek için Kolmogorov Smirnov ve Shapiro Wilk testlerine başvurulmuştur. Bununla birlikte Varyansların homojen dağılım gösterdiği durumlarda parametrik testlerden: Bağımlı Örneklemler (Paired Samples Statistics) T-Testi, Bağımsız Örneklemler Independent T- Testi ve One Way ANOVA testlerinden yararlanılmıştır. Varyansların normal bir dağılım sergilemediği durumlarda ise bu testlerin non-parametrik karşılığı olan Mann-Whitney U testi, Wilcoxon İşaretli sıralar testi, Kruskall-Wallis-H gibi testlerden yararlanılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama (X), standart sapma (SS) yüzde ve frekans değerleri dikkate alınmıştır. İstatistiksel sonuçların değerlendirilmesinde P*
Özet (Çeviri)
In education more than one teaching method and technique is used to achieve the right goal. The most important of these methods is the“Mind Mapping”technique, which has started to be used frequently in recent times and its importance is increasing day by day. In this context, the aim of the study carried out is to determine the effect of using the mind mapping technique in 8th grade History of Revolution in Turkish Republic and Kemalism lesson on students' academic achievement and attitudes towards the lesson. In line with this aim, the participants of the study consisted of 68 8th grade students who studied in a secondary school in Yatağan, Muğla in the 2018-2019 academic year. Among these students, 34 students were in the experimental group and 34 students were in the control group. The control and experimental groups were determined according to the convenience sampling. Two experimental groups and two control groups were decided from the classes that have equal number of students.“A National Epic: Istiklal Or Death!”While the unit is processed using the mind maps technique, the same unit as the students in the control group is processed with the methods and techniques stipulated by the current program. While the unit“Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm! (A National Epic: Freedom Or Death!) was lectured by using the mind mapping technique with the students in the experimental group, the same unit was taught to the students in the control group using the methods and techniques suggested by the curriculum. In the study, quasi-experimental design with pre-test and post-test control group was benefitted. Fisrtly, at the beginning of the study, the attitude scale and achievement test were applied to both groups. The achievement test developed by the researcher consisted of 25 questions. The mean difficulty of the achievement test was determined as .57 and KR-20 reliability coefficient as .94. Developed as five-likert scale, 23-item attitude scale consisted of three sub-dimensions: love, interest and importance. For 7 weeks with the students in the experimental group the unit ”Milli Bir Destan: Ya İstiklal Ya Ölüm! (A National Epic: Freedom Or Death!) was lectured by using the mind mapping technique on the other hand the same unit was taught to the students in the control group using the methods and techniques suggested by the curriculum. Achievement test and attitude scale were used as data collection instruments in the study. The quantitative dimension of the research was carried out in accordance with the experimental design with pretest-posttest control group. The quantitative data obtained were analyzed with SPSS 22.00. As a result of the research, it was seen that the experimental group using the mind mapping technique was more successful than the control group using the methods and techniques suggested by the curriculum. Kolmogorov Smirnov and Shapiro Wilk tests were used to check whether the data had a normal distribution or not in order to make an accurate analysis on the findings obtained. In addition to that in cases where variances show homogeneous distribution, parametric tests such as Paired Samples Statistics T-Test, Independent Samples Independent T-Test and One Way ANOVA tests were used. In cases where variances do not show a normal distribution, non-parametric equivalent of these tests, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed Rank Test, Kruskall-Wallis-H tests were benefitted. In the analysis of the data, arithmetic mean (X), standard deviation (SD) percentage and frequency values were taken into consideration. P *