Edirneli Nazmî Dîvânı (521b-645b varaklar) inceleme- metin-tıpkıbasım
Edirneli Nazmî Dîvânı (521b-645b papers) review-text- facsimile
- Tez No: 294144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 799
Özet
Eski Türk edebiyatı diye anılan Dîvân edebiyatının etkisi günümüze kadar devam etmiştir. Yazılmış olan bir çok eser, günümüzde araştırılmayı beklemektedir. Bunları ortaya çıkaracak olanlar da bu işe gönül vermiş ilim adamlarıdır. Bizce böylesine zengin bir estetiğe ve muhtevaya sahip olan bu eserler ve yazarlarının araştırılıp edebiyat dünyasına kazandırılması büyük önem taşımaktadır. Bizim bu niyetle çalışmamıza konu ettiğimiz isim ise Edirneli Nazmî'dir.Sadece 16. yüzyılın değil, bütün Türk edebiyatının en ilginç ve orijinal edebî kişiliklerinden biri olan Edirneli Nazmî, Türk edebiyatının en hacimli eserlerinden ikisinin sahibidir. Bu eserlerden ilki Türk edebiyatının en büyük nazire mecmuaları arasında yer alan Mecmu'u'n-nezâ'ir, öteki eser ise gerek şuarâ tezkirelerinde, gerekse Nazmî'den bahseden çalışmalarda fazla önem verilmemiş olan Dîvân'ıdır.Çalışmamız, Edirneli Nazmî Dîvânı'nın, İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi TY 920 numarada kayıtlı bulunan nüshası göz önüne alınarak yapılmıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışma, adı geçen nüshanın 521b-645b kısımlarını içerir. Dîvân'ın çalışmış olduğumuz bu kısımlarında, gazel dışındaki diğer nazım şekilleri incelenmemiştir. Bu kısımlarda bulunan gazeller transkribe edilmiştir. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Yapmış olduğumuz çeviri metinden sonra eserin tıpkıbasımı da eklenmiştir.Sonuç itibariyle bu çalışma başta da ifade ettiğimiz üzere edebiyat dünyamıza bir katkı sağlamak düşüncesiyle hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Divan literature, the effect known as the old Turkish literature has continued until today. A lot of works which were written today, for research.Those who will reveal these are scientists that set their hearts on this affair. We think that exploring and bringing in these works which have a rich aesthetic and contents and their authors to the world of letters have a great importance. The name of Edirneli Nazmî is the subject of our studying to that end.Edirneli Nazmî who is not only one of the most interesting and original literary personalities of 16th century, but also the whole Turkish Literature is the owner of the two voluminous works of Turkish Literature. The first of these works is Mecmu?u?n-neza?ir which is among the greatest nazire magazines of Turkish Literature, and the other is Divan which was not considered important either in poets? biographies or studies referring to Nazmî.Our study has been prepared considering the copy of Edirneli Nazmî?s Divan registered with the number of TY 920 in Istanbul University Library. This study includes 521b-645b parts of aforesaid copy. In these parts of Divan we studied on, the other types of verse except for lyric poem have not been examined. Our study consists of three main sections. The exact copy of the work was appended after the translation text we did.In consequence, as we mentioned above, this study has been prepared in contemplation of making a contribution to our literature world.