Edirneli Nazmî Dîvânı
Edirneli Nazmî's Dîvân
- Tez No: 304058
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARABEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 7374
Özet
Bu tezde, XVI. yüzyıl şairlerinden Edirneli Nazmî'nin Dîvânı çalışılmış, tenkitli metin oluşturulmuştur. Tenkitli metin oluşturulurken İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nden 2 nüsha, Bursa Yazma ve Eski Basma Eserler Kütüphanesi'nden bir nüsha ve M. Fuad Köprülü neşri esas alınmıştır. Yapılan araştırmada, Edirneli Nazmî Dîvânı'nın mürettep ve mükemmel nüshasının olmadığı tespit edilmiş ve mevcut dört nüsha üzerinden mükemmele yakın bir nüsha oluşturulmaya çalışılmıştır.Çalışma üç bölümden meydana gelmiştir. Giriş bölümünde; XVI. yüzyılda Osmanlı Devleti'nin durumu hakkında genel bilgi verilmiştir. Daha sonra Türkî-i Basît kavramı üzerine yapılan tartışmalar değerlendirilmiş ve varılan kanaat sunulmuştur. İlk bölümde şairin, hayatı, edebî şahsiyeti ve eserleri; ikinci bölümde, şiirlerinin şekil, muhteva ve üslup özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Dîvân'ın tenkitli metni verilmiş; sonuç kısmında elde edilen veriler değerlendirilmiştir. En son bölümde ise; Türkî-i Basît şiirlerinin fonksiyonel sözlüğü yapılmıştır. Elde edilen mevcut nüshalara göre Edirneli Nazmî Dîvânı'nda toplam 7002 gazel, 16 kaside, 7 terkîb-i bend, 7 tercî-i bend, 524 murabba, 62 muhammes, 12 müseddes, 5 müsebba, 5 müsemmen, 5 mütessa, 7 muaşşer, 2 tahmis, 23 müstezad, 425 müfred, 364 tarih, 53 kıt'a, 16 mesnevi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the XVIth century poets Edirneli Nazmî?s Dîvân studied and the text of Dîvân with criticism was put forward. In this thesis, one of the XVIth century poets Edirneli Nazmî?s Dîvân studied and the text of Dîvân with criticism was put forward.When criticism text was creating 2 copies of İstanbul University Library, 1 copy of Bursa Writing and Old Printing Works Library, and a copy of M. Fuad Köprülü based on.In the examination, a perfect copy of the Edirneli Nazmî?s Dîvân not been identified, and a near-perfect copy of the four copies tried to create.Work consists of three parts. In the introduction, XVIth century are given general information about the status of the Ottoman Empire. Then the debate on the concept of Türkî-i Basît opinion is evaluated an agreed. In the first part, his life, literary work and personality of poet; second part, the shape of the work, content stylistic characteristics were investigated. The third part consist of the the ciriticism text and the result was evaluated at the data obtained. In the last part, a dictionary consist of Türkî-i Basît poetry was prepared.The Dîvân of Edirneli Nazmî was consists of 8535 poems, namely 7002 ghazal, 16 qasîda, 7 tarkîb-band, 7 tarcî?-band, 524 murabba, 62 mukhammas, 12 musaddas, 5 musabba, 5 muthamman, 5 mutassa, 7 mu?ashshar, 23 mustazad, 2 takhmis, 425 mufrad, 53 qit?a, 16 mathnawi and 364 tarikh.