Sağ hepatektomi cerrahisi uygulanan karaciğer nakli vericilerinde propofol ile izofluranın antioksidan etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the antioxidant effects of isoflurane and propofol in patients undergoing right donor hepatectomy
  1. Tez No: 294179
  2. Yazar: MUHARREM UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKÜ ÖZGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve AmaçÜlkemizde son yıllarda kadavradan organ bağışının azlığı, artan hasta popülasyonuna bağlı olarak organ ihtiyacının gün geçtikçe artması nedeniyle canlı vericili karaciğer transplantasyonunda artış olmuştur. Hem cerrahi stres nedeniyle, hem de donör hepatektomi operasyonu sırasında uygulanan pringle manevrası ile karaciğerde oluşabilecek iskemi genellikle oksidatif stresi indükleyebilir. Bu nedenle donör hepatektomi cerrahilerinde anestezik ajanların antioksidatif etkileri klinik olarak önemli olabilir.Bu çalışmada donör hepatektomi operasyonlarında izofluran ve propofolün oksidan ve antioksidan sistem üzerine olan etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır.YöntemSağ hepatektomi cerrahisi uygulanacak karaciğer nakli vericisi ASA I-II, 18-65 yaş arasındaki toplam 70 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular propofol grubu (n=35) ve izofluran grubu (n=35) olarak ikiye ayrıldı. Propofol grubundaki olgulara; propofol, remifentanil, O2/hava, izofluran grubundaki olgulara ise izofluran, remifentanil, O2/hava kullanılarak anestezi uygulandı. Operasyon boyunca olguların KAH, sistolik kan basınçları, diyastolik kan basınçları, ortalama arter basınçları, SpO2, ETCO2, TOF ve BİS değerleri 30 dakikada bir kaydedildi. Operasyon bitiminde hastaların ekstübasyon, göz açma ve derlenme süreleri dakika olarak kaydedildi. Operasyon sırasında gözlenilen komplikasyonlar yazıldı. Tüm hastalardan preoperatif, intraoperatif 1. saatte ve postoperatif 1. saatte kan örnekleri alındı. Antioksidan etkinin değerlendirilmesi amacı ile plazma süperoksit dismutaz (SOD), malondialdehit (MDA), total oksidatif durum (TOS), total antioksidan kapasite (TAK) düzeyleri çalışıldı. Oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplandı.BulgularGruplar arasında demografik özellikler, anestezi, cerrahi süreleri ile greft ağırlığı, idrar çıkışları, tahmini kan kaybı ve verilen sıvı açısından istatistiksel bir fark bulunmadı.Propofol ve izofluran grupları arasında göz açma ve ekstübasyon süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark (p < 0.05) olup bu fark propofol grubunda daha düşük olarak bulundu.Her iki grupta da intraoperatif TAK düzeyi preoperatife göre azaldı. Propofol grubunda postoperatif TAK düzeyi preoperatife göre azalırken, izofluran grubunda artış görüldü.
Özet (Çeviri)
Background and aim: There has been an increase in the number of living donor liver transplantations due to an increasing need for donor organs related to increasing patient population and lack of cadaveric organ donation in our country. Both the surgical stress and ischemia after pringle maneuver during donor hepatectomy may induce oxidative stress. Therefore, in donor hepatectomy surgery, the antioxidative effects of anesthetic agents may be clinically important.The aim of this study was to find out the effects of isoflurane and propofol on oxidant and antioxidant system at living donor liver transplantations.Materials and Methods: A total of 70 patients ASA I-II between the ages of 18-65, to whom right hepatectomy planned were divided into two groups as propofol group (n = 35) and isoflurane group (n = 35). To the patients in propofol group, propofol, remifentanil and O2/air was administered, while to the patients in isoflurane group, anesthesia was administered using isoflurane, remifentanil O2/air. Throughout the operation, the patients systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure, heart rate, SpO2, ETCO2, TOF, and BIS values were recorded every 30 minutes. At the end of the operation, time to extubation, eye opening and recovery were recorded and observed complications were recorded.For all patients, arterial blood samples were collected during preoperative period, at the 1st hour of intraoperative and at the 1st hour of postoperative period. In order to assess the effect of antioxidant, plasma superoxide dismutase (SOD), malondialdehyde (MDA), total oxidative status (TOS), and total antioxidant capacity (TAC) levels were examined.