Kolon kanseri hastalarında fas ve trail gen polimorfizmlerinin incelenmesi
The investigation of fas and trail genes polymorphisms in colon cancer patients
- Tez No: 294185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÜRŞAT OĞUZ YAYKAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Gelişmiş ülkelerde yaşam sürecinde kolorektal kanser (KRK) gelişimi oranı %5 olup ölüme neden olan kanser türlerinin arasında 2. sırasında yer alır. KRK de aile öyküsü varlığı %25-35 oranında olup, iyi bilinen bir risk faktörüdür. Apoptozis, programlanmış hücre ölümü olarak adlandırılır. Organizmadaki istenmeyen hücreler apoptozis işlemiyle yok edilerek bu denge muhafaza edilir. Bu çalışmada apoptozisle ilişkili Fas ve Trail genlerindeki polimorfizmlerin kolon kanseri ile ilişkisi incelenmiştir. Fas geni promotor bölge -1377G\A polimorfizmi ile Trail geni ekzon 5 bölge +1595 polimorfizmi bu çalışma kapsamında araştırılmıştır. Bu aşamada ilk olarak kolon kanserli bireylerden parafin doku örnekleri ve sağlıklı bireylerden kan örnekleri alındı. Ve DNA izolasyonu kit kullanılarak yapılmıştır. Hasta ve sağlıklı bireylerden izole edilen bu DNA'larda ilgili polimorfizmlerin incelenmesi için PCR, RFLP yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Fas promotor bölge -1377 ve Trail ekzon bölge +1595 polimorfizmlerinin kolon kanserinde belirleyici bir nitelik olup olmadığı araştırılmıştır. Bu çalışmaya 56 kolon kanserli hasta ve 46 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Çalışmamız sonuçlarına göre fas promotor -1377 ve trail ekzon +1595 genotipleri ve allel dağılımlarında kolon kanserli hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Hastalarda Fas A>G genotipi (p=0.001) ve Trail C>T genotipi (p=0.015), bunların kontrol gruplarından ve diğer genotiplerden daha sık görülmüştür. Ayrıca Trail ve Fas genotipleri ile cinsiyet, tümör derecesi, tümör tipi, aile hikayesi, sigara ve alkol arasında bir ilişki saptanmamıştır. Bu bulguların, KRK de genetik risk faktörlerinin belirlenmesine klinik anlamda yardımcı olabileceği ve hastalığın moleküler mekanizmasının çözümlenmesine katkı sağlayacak çalışmalara yeni bir bakış açısı getirebileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
In developed countries, life in the process of development of colorectal cancer rate is 5%. it is the second leading cause of death from cancer. The presence of family history of colorectal cancer is 25-35% and it is a well-known risk factor. Apoptosis is called as a programmed cell death. The unwanted cells in an organism are eliminated to maintain equilibrium. In this study, fas ve trail genes are associated with apoptosis in their relation with colon cancer were investigated. In this study, a polymorphism of the Trail gene at position 1595 exon 5 and Fas gene at position 1377 promotor region were examined in this study. Firstly paraffin tissue samples were taken from colon cancer individuals and blood samples were taken from healthy individuals. Then DNA was isolated using by kit. These polymorphisms were investigated using PCR-RFLP methods. The findings were evaluated by the appropriate statistical methods. We have examined Fas -1377 and Trail +1595 polymorphisms as a marker of tumour risk and progression in colon cancer. 56 patients with colon cancer and 46 healty controls were enrolled in this study. According to our results, There were found a significant association in the distribution of Fas -1377 genotypes and Trail +1595 genotypes and their alleles between patients with colon cancer and controls. Fas -1377 AG genotype (p=0.001) and Trail +1595 CT (p=0.015) genotype in patient were seen more than those in controls and than other genoype. There were no association between sex, tumor grade and type, family history, cigarette and alcoohol at Trail or Fas genotypes.These findings if confirmed would have clinical value in helping to assess the genetic risk and tumour progression for brain tumours thus opening new perspectives for the study of molecular factors underlying the mechanisms of colon cancer.