Geriyatrik hastaların intertrokanterik kırıklarında eksternal fiksatör ile tedavi sonuçlarının retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of results of intertrochanteric fractures in geriatric patients treated with external fixator
- Tez No: 294186
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HARMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
2001-2011 yılları arasında, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda; yaşlı, cerrahi ve anestezi açısından yüksek risk taşıyan 49 hastaya unilateral (Orthofix) eksternal fiksatör uygulandı. Uygulamalarımız literatür bilgisi ile değerlendirildi. Altı ay içinde ölen sekiz hastamız ve kaynamama nedeni ile çalışma dışı bıraktığımızbir hastamız hariç, ortalama 15 ay (7-24) takibini yaptığımız 40 hastada; Foster kriterlerine göre anatomik olarak 21 hastada (%52,5) mükemmel, 16 hastada (%40) iyi, 2 hastada (%5) orta ve 1 hastada da (%2,5) kötü sonuç elde edildi.Fonksiyonel olarak da 21 hastada (%52,5) mükemmel, 18 hastada (%45) iyi, 1 hastada da (%2,5) orta sonuç elde edildi. Anatomik olarak 1 hastada kötü sonuç alınmasının nedeni; hastanın mevcut ameliyat riskleri nedeniyle operasyonunçok kısa süre içinde bitirilmeye çalışılması nedeniyle kırık redüksiyonuna çok dikkat edilememesidir.Hastaların mevcut tıbbi sorunları ve bu sorunlar nedeniyle cerrahi ve anestezi açısından yüksek risk taşıyan hastalarda, ameliyat süresinin çok kısa olması, kan kaybının yok denecek kadar az olması, ameliyat kapalı yapıldığı için kırık hematomunun boşaltılmaması nedeni ile biyolojik tespit olması,ameliyat sonrası cerrahi yara ağrısının az olması ve hastanede kalış süresinin kısa olması avantajlarındandır. Ayrıca hastaların erken dönemde hareket kabiliyetini kazanması nedeni ile bası yaraları, pulmoner ve ürinerkomplikasyonlar ve fiksatöre bağlı komplikasyonlar daha az görülmektedir. Bunlara ek olarak kaynama olduktan sonra fiksatörün çıkarılması veya mekanik bir yetmezlik durumunda fiksatörün yeniden düzenlenmesinde anestezi gerekmemesi ve uygulama sırasında lokal anestezi altında uygulanabilmesi deönemli avantajlarındandır. İntertrokanterik femur kırıklarının cerrahi tedavisinde eksternal fiksatör kullanımının seçilmiş olgularda etkili ve başarılı bir tedavialternatifi olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Between 2001-2011 49 patients were treated with unilateral (Orthofix type) axial external fixator for their hip fractures. Those selected patients had higher ASA scores and surgical risk factors. Nine patient were excluded fromthe study due to 8 deaths in first 6 months postoperatively and conversion to dynamic hip screwing in one due to pseudoarthrosis after 6 months. In the reamaning 40 patients mean follow up time was found 15 mounths (7-24).Anatomical results according to Foster criteria were found excellent in 21 (%52), good in 16 (%45), fair in 2 (%5) and poor in 1 (%2,5) patients. Functional results according to Foster criteria were found excellent in 21 (%52), good in 18 (%45) and fair in 1 (%2,5) patients.Due to higher ASA scores, short operation time, less or no bleeding, preservation of fracture heamatoma and biological fixation, less or lack of postoperative pain and short hospitalization time are advantages of the externalfixation of intertrochanteric fractures. Additionally early ambulation and mobilization prevents urinary and pulmonary complications and pressure sores. The extraction of the fixator system is also easy and can be performed inoutpatient clinics.External fixation of intertrochanteric fractures is highly effective and vary provide a successful treatment alternative in selected cases.