Kemoterapi alan lösemili çocuklarda hasta ailesi ve bakım veren hemşireye yapılan eğitimin oral mukozitlerin kontrolüne etkisi
The effect of education to the patient 's families and nurses on the control of oral mucositis in leukemic children receiving chemotherapy
- Tez No: 294188
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağız sağlığının korunması ve sürdürülmesi, tedavinin neden olduğu komplikasyonlarınönlenmesi, hastalara ve yakınlarına ağız bakımı ile ilgili alışkanlıkların kazandırılması,danışmanlık ve eğitim hizmetlerinin sağlanması hemşirelerin temel sorumluluğudur (Dalgıç veark., 1998; Sieracki et al, 2009).Bu araştırmada; kemoterapi alan lösemili çocuklarda, hasta ailesi ve bakım verenhemşireye yapılan eğitimin oral mukozitlerin kontrolüne olan etkisinin saptanması amaçlanmıştır.Evreni Nisan 2011- Mayıs 2011 tarihleri arasında araştırma kapsamına alınan iki Eğitimve Araştırma Hastanesi ve iki Üniversite Hastanesinin Pediatrik Hematoloji-Onkoloji servisindeyatmakta olan lösemili çocukların anneleri ve onlara bakım veren hemşireleri oluştururken,örneklemi ise evreni oluşturan anne ve hemşirelerden gönüllü 40 anne ve 34 hemşireoluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
Protecting of oral health and continuation of this, preventing complications caused bytreatment,to be falling into habits of oral care to the patients and their relatives,providingconsultation and education services are the basic responsibilities of the nurses (Dalgıç ve ark.,1998; Sieracki et al, 2009).The main purpose of this research is the leukemia in children treated with chemotherapy,the effect of education to the patient's family and caring nurse on controlling oral mucocytes.The study group; which is included in two university hospital and two educational andresearch hospital, is constituted by the nurses and mothers of children with leucemia that line inHematology-Oncology services. This research is done in between the date of April 2011- May2011 in two educational and research hospital and two university hospital?s pediatrichematology-oncology services.40 mothers and 34 nurses has been chosen from this study group.The data of forms prepared by reviewing literature are collected by researcher. Forms thoseprepared for nurses consist of 38 questions while that of mothers consist of 39. After applicationof forms that are prepared by reviewing literature, training is provided through them byresearcher.