Puberte döneminde Capsaicin uygulanan sıçanların böbrek dokusunda vasküler endotel büyüme faktörü'nün immunohistokimyasal lokalizasyonu
Immunohistochemical localization of vasküler endothelial growth factor in the kidneys of rats treated Capsaicin during puberty period
- Tez No: 294201
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Capsaicin farmakolojik ve fizyolojik etkilerinden dolayı son yıllarda Tıp ve ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada; puberte döneminde capsaicin uygulanan sıçanların böbreklerinde, VEGF' nin immünohistokimyasal lokalizasyonunu tespit etmek ve dokuda meydana gelen yapısal değişiklikleri histolojik olarak incelemek amaçlandı.Çalışmada kullanılan 20 adet sıçan deneme (n=10), kontrol (n=10) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Deneme grubundaki sıçanlara 1 mg/kg dozdaki capsaicin %10 ethanol içinde çözdürüldükten sonra % 1 Tween 20 ve %80 distile su ilave edildi. Günlük olarak hazırlanan capsaicin daha sonra subkutan olarak insülin enjektörü ile 1 hafta süre ile her gün aynı saatte enjekte edildi. Kontrol grubu için ise capsaicin ilave edilmeden hazırlanan çözelti aynı dozda 1 hafta süreyle her gün subkutan yolla uygulandı. VEGF' nin immunohistokimyasal lokalizasyonunu incelemek amacıyla indirekt immunohistokimyasal teknik streptavidin-biotin-peroksidaz yöntemi kullanıldı. Ayrıca, gruplar boyanma derecesi yönünden karşılaştırıldı. Daha sonra VEGF' nin immünohistokimyasal lokalizasyonu incelendi. Histolojik incelemeler için tripple boyama yöntemi kullanıldı.Capsaicin uygulanan deneme ve kontrol gruplarında VEGF' nin immunohistokimyasal lokalizasyonunda medulla bölgesinde daha yoğun bir boyanmanın, kontrol grubunda ise hem korteks hem medullada daha yoğun boyanmanın olduğu görüldü. Ayrıca boyanmanın sitoplazmik olduğu görüldü.Capsaicinin böbrek dokusu ve VEGF immünoreaktivitesinde etkili olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın, capsaicin uygulanan hayvanların VEGF düzeyleri arasındaki ilişkinin anlaşılması için yapılacak olan çalışmalara katkı sağlayacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Capsaicin is used in medical pharmaceutical industry due to its pharmacological and physiological effects. In this study, determining the immunohistochemical localization of VEGF and the structural changes occurring in the tissue histologically were aimed to examine in the kidneys of rats treated during puberty period.Twenty rats, which used in the study, were divided into two groups as experimental (n=10) and control (n=10). After being dissoled with %10 ethanol, %1 Tween 20 and %80 distelled water 1 mg/kg capsaicin was implemented to experimental animals. Capsaicin, which has been prepared daily, was injected with insulin injector as subcutaneus for one week at the same hour. The solution, which has been prepared without adding capsaicin, was implemented in same dose for one week everyday through subcutaneous. Indirect immunohistochemical technic streptavidin biotin complex method was used to analyse the localization of immunohistochemical VEGF. In addition, the groups were compared from the point of the degree of staining. Later on, VEGF? s immunohistochemical localization was studied. Tripple staining method was used for histological examination.In the experimental and control groups, capsaicin applied, more intense staining in medulla part during the VEGF? s immunohistochemical localization and in control group more intense staining both in cortex and medulla were observed. In addition, it was observed that the staining was cytoplasmical.It is thougt that capsaicin is effective on kidney tissue and VEGF?s immunoreactivity. We are in the opinion of contributing to the studies to understand the relationship between VEGF levels of applied capsaicin animals.