L-name hipertansif ratlarda ACE inhibitörü ile birlikte L-karnitin ve Co-enzim Q10 verilmesinin total oksidan düzeyleri ve total antioksidan düzeyleri üzerine etkileri
L-name hypertensive rats with an ace inhibitor and Co-enzyme Q10, L-carnitine administration on the effects of total oxidant levels and total antioxidant levels
- Tez No: 294207
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİDE NABİL KAMİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma ile, L-NAME hipertansif ratlarda ACE İnhibitörü (ACE inh.) ile birlikte L - karnitin ve Co-enzim Q10 verilmesinin oksidan-antioksidan sistem üzerine etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu amaçla, ağırlıkları ortalama 200 - 250 gr olan 8 haftalık Spraque-Dawley cinsi 80 rat kullanıldı. Hayvanlar 1 kontrol ve 3 deney grubu olmak üzere, her grupta 20 rat bulunan 4 gruba ayrıldı. Çalışmaya başlamadan önce tüm gruplara 10 gün süreyle intraperitonel olarak 75 mg/kg L- NAME verilerek hipertansiyon oluşturuldu. Hipertansiyon oluşturulduktan sonra, Kontrol grubundaki ratlara (n=20) %0.9 NaCl uygulaması yapılırken, ACE inhibitörü grubundaki ratlara i.p olarak sadece 10 mg/kg ACE inh., ACE inh. + L-karnitin grubundaki ratlara (n=20) i.p. olarak 10 mg/kg ACE inhibitörü ile birlikte 100 mg/kg L-karnitin, ACE inh. + Co-enzim Q10 grubundaki ratlara (n=20) i.p. olarak 10 mg/kg ACE inhibitörü ile birlikte 100 mg/kg Co?enzim Q10 verildi. Tüm gruplardan 10'ar rat 2. ve 4. haftaların sonunda dekapite edildi. İntrakardiyal yolla EDTA'lı tüplere kan örnekleri alındı ve doku numuneleri ise naylon poşetlerde -20 oC'de saklandı.Plazma total oksidan düzeyleri gruplara göre kıyaslama yapıldığında 14. günde kontrol grubu ile ACE inh. grubu arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık tespit edilmezken, ACE inh. + L ? Karnitin ve ACE inh. + Co ? enzim Q10 grubunun totak oksidan düzeyinin kontrol ve ACE inh. grubuna oranla daha düşük olduğu belirlenmiştir (p < 0.01). 28. günde ise kontrol grupları ile deney grupları arasında istatistiksel olarak herhangi bir farklılık tespit edilmemiştir. Plazma total oksidan düzeyleri grupların kendi içinde günlere göre kıyaslandığında, hem kontrol grubunun hem de ACE inh. grubunun plazma oksidan düzeyinin 28. günde 14. güne oranla daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p< 0.01). Plazma total antioksidan düzeyleri gruplara göre kıyaslandığında, 14.
Özet (Çeviri)
With this study we aimed to find out the affects of giving ACE inhibitor ( ACE inh.) with L-carnitine and Co-enzyme Q10 on the oxidant-antyoxidant system. For this purpose, 8 week-old and approximately 200-250 gr. rat was used. The animal were divided into three groups, served as 1 control and 3 experimental groups and each had 20 rats. Before starting the study, 75 mg/kg L-NAME we given intraperitonelly to all groups for ten days to create hipertansiyon.%0.9 NaCl was givento control, 10 mg/kg ACE inhibitor was given to the ACE inh.group (n=20), 100 mg/kg L - Carnitine was given with 10 mg/kg ACE inh. i.p. to the ACE inh. + L - Carnitine Group (n=20), 100 mg/kg Co-enzyme Q10 was given with 10 mg/kg ACE inh. i.p. to the ACE İnh. + Co-enzyme Q10 group. At the end of the 2th and 4th weeks 10 rats were decapiteted from all groups. Blood samples were taken with intrakardially to the EDTA tubes and tissue samples were saved in plastic kaps in -200C.There weren?t any changes in the level of the TOS between the ACE inh group and the control groups on the day 14th.