Gebe kadınların plasenta dokusunda bazik fibroblast büyüme faktörünün immunohistokimyasal yöntemlerle incelenmesi
Basic fibroblast growth factor in placental tissue of pregnant women by immunohistochemically methods
- Tez No: 294208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOCAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
FGF-2; gebelikte anjiyogenezisi uyaran anjiyogenik bir faktör olmasının yanı sıra çok sayıda hücre, doku ve organ sistemlerinin fonksiyon ve gelişiminde etkili olan bir büyüme faktörüdür. FGF-2, düz kas hücre gelişimini, yara iyileşmesini ve doku hasarlarının tamirini uyarır. Buna ek olarak; hematopoiezisi uyarmaktadır, iskelet sistemi, göz ile sinir sisteminin farklılaşması ve/veya fonksiyonlarında önemli roller oynamaktadır.Plasentanın gelişimi için hem maternal decidua hem de fötal koriyonik vaskuler yapının gelişimini sağlayan yaygın bir anjiyogenezis gereklidir. Günümüzde, bFGF'nin anjiyogenik faktör olarak trophoblastlarda var olduğu yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. bFGF'nin gebelikteki önemi, özellikle erken dönemlerde plasenta üzerine gösterdiği anjiyogenik etkinlikten kaynaklanmaktadır. Yeterli plasental vaskuler yapının oluşmaması plasentada iskemiye neden olabilmektedir.Çalışmaya normal gebelik süresine ulaşmış miyadında doğum yapan 12 kadının plasentası ile 4 hipertansif kadının plasentası alındı. Miyadında ve hipertansif kadınların plasentalarında immunohistokimyasal olarak FGF-2 reseptörünün dağılımlarının ve yoğunluklarının değerlendirilmesi yapıldı. Hazırlanan preparatlar ışık mikroskobunda incelenerek fotoğrafları çekildi.Miyadında ve hipertansif olan kadınların plasentalarındaki FGF-2 immunoreaktivitesi plasentanın koriyon villuslarında, koriyon villuslarındaki damar endotellerinde, koriyon mezenşiminde ve desidua hücrelerinde belirgin bir şekilde gözlenirken , trofoblast, sitotrofoblast ve sinsityotrofoblast hücrelerinde herhangi bir immunoreaktiviteye rastlanmamıştır.FGF-2 salınımının takibi gebeliğin ve plasenta gelişiminin gidişatı hakkında çok önemli bulgular sağlayacaktır. Bu bakımdan yaptığımız çalışmanın ileride yapılacak olan birçok gen ekspresyonu ve immunohistokimyasal çalışmalara ışık tutabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
FGF-2 is a potent angiogenic molecule which stimulates angiogenesis in pregnancy, and also it is effective in functions and maturation of numerous cells, tissues and organ systems. FGF-2 stimulates smooth muscle growth, wound healing and repair of tissue damage. Furthermore, FGF-2 stimulates hematopoesis and plays important role in differantiation and function of skeletal system, eye and nervous system .For placental growth, agiogenesis is necessary which stimulates development of both maternal decidua and fetal chorionic vascular structures. İmportance of bFGF in pregnancy, especially in early period, arises from angiogenic effect on placenta. İnadequate placental vascular development may cause ischemia in placenta .İn our study, we used placenta of term gestational 12 normal and 4 hipertensive pregnant women. Distrubution and density of FGF-2 receptors in term gestation and hipertensive pregnant women?s placentas were studied immunohistochemically. Preparates were examined in Light microscope and photographed.Whereas, FGF-2 immunoreactivity of placenta in hipertensive and term pregnants were observed significantly in chorionic villus, vascular endothel of chorionic villus, chorion mesenchyme and decidual cells; no immunoreactivity was found in trophoblasts, cytotrophoblasts and syncytotrophoblast cells.