Çiftleşme sezonundaki tuj melezi koyunlarda follikül dinamiklerinin renkli doppler ve b mod ultrasonografi ile belirlenmesi
Determination of follicular dynamics in crossbreed tuj ewes during breeding season by color doppler and b-mode ultrasonography
- Tez No: 294216
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ METİN PANCARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada Tuj melezi koyunlarda transvajinal yolla renkli Doppler ve transrektal yolla B-mod ultrasonografi ile Tuj ırkı melezi koyunlarda follikül dinamiklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Birinci çalışmada Tuj melezi koyunlarda (n=14) transvajinal renkli Doppler ultrasonografi ile kızgınlık gününde folliküllerin çeperlerindeki kan akımının varlığı araştırıldı. Ayrıca kızgınlık gününde folliküllerin belirlenmesi bakımından transrektal ve transvajinal muayenelerin etkinlikleri karşılaştırıldı. İkinci çalışmada ise 9 baş Tuj melezi koyunda transrektal B-mod ultrasonografi ile östrustan siklusun 14. gününe kadar gün aşırı olarak daha sonra kızgınlık belirlenene kadar günlük olarak muayene yapılarak follikül dinamikleri saptanmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine follicular dynamics in crossbreed Tuj ewes with transvaginal color Doppler and transrectal B-mode ultrasonography. In the first study, presence of perifollicular blood flow was investigated with transvaginal color Doppler ultrasonography in crossbreed Tuj ewes (n=14) at estrus. Moreover, efficacies of transrectal and transvaginal ultrasonographic examinations were compared for the determination of follicles. In the second study, follicular dynamics were monitored every other day from estrus (day 0) until day 14 and then daily until to be detected in estrus with transrectal B-mode ultrasonography in crossbreed Tuj ewes (n=9).