Melatonin uygulanan farelerin karaciğer dokusunda glutatyon peroksidaz'ın immunohistokimyasal dağılımı ve RT PCR ile gen ekspresyonu
Immunohistochemical distribution of glutathione peroxidase and gene expression with RT PCR in liver tissue of mice administered melatonin
- Tez No: 294219
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAYAT YECAN GÜLMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, güçlü bir antioksidan madde olan melatoninin eksojen uygulamasının fare karaciğerinde antioksidan enzimlerden biri olan glutatyon peroksidaz'ın gen ekspresyonuna etkisinin ve enzimin immunohistokimyasal lokalizasyonunun incelenmesi amacıyla yapılmıştır.Çalışmada kullanılan 24 adet erkek swiss albino fare, deneme (n=8), sham (n=8), kontrol (n=8) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Deneme grubuna 4 hafta boyunca etanolde çözdürülüp serum fizyolojikle sulandırılmış 10 mg/kg dozda melatonin (i.p.) uygulandı. Sham grubuna da sadece ethanol ve serum fizyolojik solüsyonu uygulandı. Kontrol grubuna ise hiçbir uygulama yapılmadı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine effect of exogenous administration of melatonin, which is a potent antioxidant substance, on gene expression of antioxidant enzyme glutathione peroxidase in mice and to detect localization of this enzyme with immunohistochemistry in liver.Twenty-four male swiss albino mice were divided into three groups as follows: sham (n=8), control (n=8) and treatment (n=8). Melatonin (10 mg/kg) dissolved in ethanol and diluted with isotonic NaCl solution was administered for 4 weeks to treatment group through intra peritoneal injection. Ethanol and isotonic NaCl solution was administered to sham group. No application was made to the control group.