MPTP fare modelinde nöral kök hücre transplantasyonu ve melatonin'in parkinson hastalığı üzerine etkisi
The effects of neural stem cell transplantation and melatonin treatment in MPTP mouse model of parkinson´s disease
  1. Tez No: 390866
  2. Yazar: ELGİN ORÇUM UZUNLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBERRA KOŞAR, DOÇ. DR. MÜKERREM BETÜL AYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Nöroloji, Biotechnology, Neurology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Parkinson hastalığı (PH), dopamin sentezleyen nöronların kaybı sonucu dopamin transferindeki bozukluklar ile karakterize kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Sonucunda motor fonksiyonlarında bozulmalar meydana gelmektedir. Bu çalışmanın amacı N-metil-4-fenil-1,2,3,6-tetrahidropiridin'i (MPTP) farelerde kullanılarak Parkinson hastalığı modeli oluşturmak, kayba uğrayan dopaminerjik nöronların, nöral kök hücre (NKH) transplantasyonu ile telafisini sağlamak ve melatonin (aMT) hormonu ile bu transplantasyonun desteklenmesidir. Araştırmada 12 adet C57BL/6 erkek fare, rastgele eşit sayıda 4 gruba ayrıldı. Gruplar hiçbir uygulama yapılmayan genel kontrol (Grup 1), MPTP uygulaması ile Parkinson modeli oluşturulduktan sonra Fosfat Tampon Solüsyonu (PBS) uygulanan Parkinson grubu (Grup 2), Nöral Kök Hücre (NKH) transplantasyonu yapılan Parkinson+NKH grubu (Grup 3) ve NKH transplantasyonu yapılan ve transplantasyon sonrası sularına melatonin (aMT) katılan Parkinson+NKH+Melatonin grubu (Grup 4) şeklinde oluşturuldu. Gruplardaki fareler ad-libitium (geleneksel) yem ve su ile beslendi ve gece 00:00–04:00 saatleri arasında video görüntüsü alınarak lokomotor aktivitelerine bakıldı. Perfüzyon işlemi sonucunda beyinleri çıkartılıp immuno histokimyasal boyama ile dopamin sentezinin başlangıcında gerekli enzim olan Tirozin Hidroksilaz (TH) aktivitesi incelendi. Tedavi gruplarında TH immün pozitif hücre sayısının Parkinson grubuna göre artığı gözlemlendi. Lokomotor aktivitenin Parkinson grubunda anlamlı derecede azaldığı, tedavi gruplarında ise önemli bir artış gösterdiği belirlendi. Bu sonuçlar Parkinson grubunda beyin sapı dopaminerjik nöron sayısında anlamlı bir kayıp olduğunu; NKH transplantasyonunun ise bu nöronlarda göreceli bir artışa sebep olduğunu ve melatoninin bu etkiyi arttırdığını göstermiştir. MPTP ile Parkinson modeli oluşturulmuş C57BL6 farelerde NKH transplantasyonuna melatonin hormonunun etkisi ilk olarak bu çalışma ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease is a chronic neurodegenerative disorder characterized by disturbances in the transfer out of dopamine because of losing dopamine expressing neurons. As a results of motor function deterioration occurs. The aim of this study, N-methyl-4-phenyl-1,2,3,6-tetrahydropyridine (MPTP) using to generate the model of Parkinson's disease, neural stem cells (NSC) transplantation to provide compensation for the loss of dopaminergic neurons and support to treatment with Melatonin (aMT). In this study, 12 of C57BL/6 male mice randomly divided into 4 groups. Groups 1; control vehicle, Group 2; Parkinson group that phosfate buffer saline (PBS) transplantation after the MPTP treatment, Group 3; Parkinson+NSC group that NSC transplantation, Group 4; Parkinson+NSC+melatonin group that NSC transplantation and waters made of melatonin (aMT) after transplantation. After the animals had free access to water and food throughout the experiment, the video image viewed the locomotor activity between 12:00 a.m. and 04:00 a.m. Brains were removed after perfusion process and tyrosine hydroxylase (TH) activity which is essential for dopamine synthesis was examined by immunohistochemical staining. The amount of TH immuno positive cells were found to be higher in treatment groups than Parkinson group. Locomotor activity were also significantly reduced in Parkinson group while both treatment groups significantly increased it compared to Parkinson group. These results shown that dopaminergic neurons significantly decrease in Parkinson group and transplantation of NSC caused a relative increase in these neurons and aMT enhances this effect. In this study, the melatonin's effects to NSC transplantation in MPTP induced C57BL6 mice model of Parkinson were investigated for the first time.